Donald Trump i Biały Dom - 10 faktów o miejscu urzędowania amerykańskiego prezydenta

Bartłomiej Baranowski
05.07.2017 16:42
A A A
Biały Dom (White House South side and gardens.)

Biały Dom (White House South side and gardens.) (Zach Rudisin / wikia commons CC BY-SA 3.0)

Jeden z najsłynniejszych budynków na świecie. Miejsce, w którym od ponad 200 lat urzędowali amerykańscy prezydenci. Zobaczcie, jakie sekrety skrywa w swoim wnętrzu.

1. Podstawowe informacje

Biały Dom (z ang. White House) - znajduje się pod adresem 1600 Pennsylvania Avenue NW w mieście Waszyngton D.C.. Skrót D.C. oznacza Dystrykt Kolumbia. Kamień Węgielny został położony 13 października 1792 roku. Budynek jest wykonany w stylu neoklasycystycznym, posiada 4 piętra naziemne oraz ma wysokość 21 metrów. Architektem budynku był James Hoban, a miejsce pod budowę wybrali Jerzy Waszyngton oraz miejski architekt Pierre'em L'Enfant. Budynek został oddany do użytku w 1800 roku. 

2. Prezydenci

Inicjatorem budowy siedziby władzy USA, był pierwszy prezydent Jerzy Waszyngton. To właśnie on jako jedyny, nigdy nie urzędował w Białym Domu. Pierwszym rezydentem był drugi prezydent - John Adams. Nazwa Biały Dom została nadana przez 26 prezydenta - Teodora Roosevelta. Wcześnie budynek był nazywany Pałacem Prezydenckim. Do chwili obecnej było 43 rezydentów Białego Domu, pomimo tego iż Donald Trump jest 45 prezydentem. Stephen Grover Cleveland jest liczony podwójnie, ponieważ dwukrotnie zasiadał na urzędzie. 

Rysunek przedstawiający Biały Dom około 1800 roku (The original design of the White House, 1800)Rysunek przedstawiający Biały Dom około 1800 roku (The original design of the White House, 1800) whitehousemuseum.org / domena publiczna

3. Ochrona

Za ochronę prezydentów USA oraz wszystkich osób będących w Białym Domu odpowiada Secret Service. Cały teren jest 24 godziny na dobę monitorowany. Ponadto, w promieniu 48 kilometrów przestrzeń powietrzna jest zamknięta. Przestrzeganie zakazu monitoruje Północny Amerykański Oddział Obrony Powietrznej, wspomagany przez bazę lotniczą „Andrews”, która podrywa samoloty F-16 za każdym razem, gdy jest to konieczne. Co ciekawe, do prezydentury Lincolna (1861 - 1865) każdy mógł wejść w budynku i przyglądać się jak pracują urzędnicy oraz prezydent. Biały Dom był traktowany jako zwykły budynek użyteczności publicznej. Środki bezpieczeństwa zmieniono dopiero po zamachu na prezydenta Lincolna. Samo Secret Service zostało założone w 5 lipca 1865 roku, lecz ochroną prezydentów służba zajęła się dopiero w 1901 roku po zamachu na prezydenta Williama McKinleya. 

4. Duchy  

Nie od dzisiaj wiadomo, że w rezydencji prezydentów Stanów Zjednoczonych straszy. Najczęściej spotykaną zjawą jest duch Abrahama Lincolna, który spaceruje niedaleko swojej sypialni. Zjawę widział, chociażby prezydent Roosevelt. Pierwsza Dama, żona prezydenta Calvina Coolidge'a oraz holenderska królowa Wilhelmina, która przebywała z wizytą. Na strychu, z kolei można usłyszeć głos prezydenta Harrisona. Widywane są również duchy prezydenta Andrew Jacksona i pierwszych dam Abigail Adams i Dolly Madison. 

5. Najważniejsze remonty i przebudowy

Budynek na przestrzeni lat był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Z oryginalnych materiałów ostały się jedynie ściany frontowe. Zachodnie skrzydło zostało wzniesione w 1902 roku, natomiast Wschodnie Skrzydło zostało wybudowane w 1942. Dobudowa została wzniesiona głównie by ukryć powstający bunkier atomowy. Budowa pochłonęła według oficjalnych danych 58 milionów dolarów. Obecnie budynek przeszedł remont w 2010 roku, a na odmalowanie całej elewacji zużyto 2166 litrów farby w odcieniu "Szepcząca biel".

Rekonstrukcja skrzydła Białego Domu za prezydenta Trumana (Truman reconstruction, 1949-1952)Rekonstrukcja skrzydła Białego Domu za prezydenta Trumana (Truman reconstruction, 1949-1952) Abbie Rowe - U.S. National Archives and Records Administration / domena publiczna

6. Pomieszczenia

W Białym Domu znajdują się łącznie 132 pomieszczenia, do których prowadzi 414 drzwi. W jego wnętrzu znajduje się 35 łazienek, 8 klatek schodowych, 3 windy, korty tenisowe, bieżnie, baseny, sale do kręgli oraz sala kinowa. Budynek posiada 147 okien, oraz 28 kominków. Nie brakuje również miejsc reprezentacyjnych takich jak sala bankietowa na 140 osób (zwana The State Dining Room). Wśród najpopularniejszych pomieszczeń można wymienić: Blue Room, China Room, Diplomatic Reception Room, East Room, Green Room, Library, Map Room, Red Room, State Dining Room, Vermeil Room oraz oczywiście Gabinet Owalny. 

7. Jakie zmiany wprowadzali nowi rezydenci?

Każdy, nowo mianowany, prezydent Stanów ma możliwość zmian w sposobie dotyczących przyjmowania gości oraz wystroju wnętrz, po to by nadać swojej prezydenturze unikalny charakter. Zmiany zazwyczaj nie są duże, większość wzoruje się na zasadach ustalonych za prezydentury Jeffersona. Jednak, niektóre elementy się zmieniają. Franklin Delano Roosevelt nakazał budowę basenu, natomiast prezydent Nixon przebudował to pomieszczenie na pokój do konferencji prasowych. Z jego rozkazu zbudowano również miejsce do grania w kręgle. Z kolei prezydent Grant kazał przygotować pokój bilardowy. Bieżnię zbudowano na życzenie prezydenta Billa Clintona. Z kolei za prezydentury prezydenta Obamy, wypłynęła informacja o piwie warzonym w Białym Domu. Piwo nazywa się White House Honey Ale i jest zabarwiane miodem z ula ówczesnej pierwszej damy. Obecny prezydent wymienił część mebli na bardziej zdobione. Zmienił się również kolor zasłon w Gabinecie Owalnym. Odcień złota zastąpił poprzedni bordowy kolor. 

8. Rasistowski Biały Dom

Choć Stany Zjednoczone uchodzą za stolicę tolerancji na świecie, początki były zupełnie inne. Budynek wznoszony był między innymi przez pięciu niewolników o imionach Ben, Peter, Harry, Tom i Daniel. Mężczyźni musieli pracować 7 dni w tygodniu, a za swoją pracę nie otrzymali żadnego wynagrodzenia. Natomiast pierwszym filmem wyświetlonym w sali kinowej była produkcja "Narodziny Narodu" z 1915 roku, który przedstawiał Ku Klux Klan jako nadzieję dla amerykańskiego społeczeństwa. 

9. Owce przed Białym Domem

Brzmi to zabawnie, ale w czasach I Wojny Światowej, przed Białym Domem pasły się owce! Była to inicjatywa Pierwszej Damy prezydenta Wilsona. Z ich wełny uszyto później wiele piżam dla amerykańskich żołnierzy walczących na froncie w Europie. 

10. Najczęściej niszczony budynek w historii... kinomatografii

Biały Dom z racji swojego prestiżu jest często ukazywany w wielu filmach i serialach. Ma też to nieszczęście, iż często jest ukazywany jako obiekt ataku. Scena jego zniszczenia była ukazywana w takich filmach jak: Dzień Niepodległości, Marsjanie Atakują, 2012 czy Pojutrze. Ponadto został pokazany w takich tytułach jak: Wszyscy ludzie prezydenta, Świat w płomieniach, Iron Man 3, Ucieczka z Nowego Jorku, Superman 3, Bardzo dziki zachód czy Forrest Gump. 

 
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poradniki Domiporta.pl