Da się! Budynek z 1,5 miliona plastikowych butelek

Bartłomiej Baranowski
19.05.2017 15:40
A A A
EcoARK

EcoARK (inhabitat.com / Lucy Wang)

Budowa z użyciem surowców wtórnych rozwiązuje problem zalegających pokładów śmieci. Na razie takie budynki są eksperymentami, ale w przyszłości mogą stać się realną alternatywą dla innych systemów budowlanych.

Budynki, które powstają z surowców wtórnych obecnie służą za obiekty eksperymentalne. Dzięki nim, naukowcy i architekci mogą oszacować różne parametry, które kiedyś być może staną się normami budowlanymi. 

Dom z plastiku to przyszłość

Jednym z takich eksperymentalnych budynków jest położony w Taipei na Tajwanie - EcoARK. Ogromny pawilon powstał z 1,5 miliona butelek plastikowych PET. Konstrukcja nie dość, że została zbudowana z ekologicznego tworzywa to dodatkowo jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz trzęsienia ziemi.

Szczegóły elewacji EkoARKSzczegóły elewacji EkoARK inhabitat.com / Lucy Wang

Budynek z odpadów

Architektem budynku EcoARK jest Arthur Huang, a sam koszt budynku wyniósł 3 miliony dolarów. Cena wynikała z tego, że materiał trzeba było przygotować do obróbki, np. część butelek trzeba było umyć. Doliczyć trzeba również specjalistyczne ekspertyzy i droższy koszt budowy. Część wydatków wynikało z niestandardowego materiału budowy. 

Budowa z klocków

Konstrukcja wymagała od budowniczych wynalezienia nowego sposobu przetwarzania plastiku. Z większości materiału wytworzono coś co przypominało klocki Lego. Ale to nie koniec, całość została uszczelniona specjalnie wytworzonym w tym celu lepikiem. Natomiast 40 tysięcy lampek LEDowych jest zasilanych panelami słonecznymi oraz wiatrakami. A produkcja całej konstrukcji nie wytworzyła ani grama śladu węglowego. 

Źródło: inhabitat.com

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poradniki Domiporta.pl