Nie trzeba posiadać szlachectwa by mieć zamek. Wystarczy 4,5 miliona złotych

Bartłomiej Baranowski
24.11.2017 11:32
A A A
Illieston Castle

Illieston Castle (zdjęcia oferty / savills.com)

Wielka Brytania jest pełna niezwykłych nieruchomości. Każdy znajdzie coś dla siebie, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Tym razem można nabyć dwór należący niegdyś do szlacheckiej rodziny.

Nieruchomość jest w dobrym stanie, choć wymaga remontu. To XVII-wieczny dwór w Broxburn w regionie West Lothian. Działka znajduje się około 25 kilometrów od centrum Glasgow. 

Zamek książąt Hamilton

Zamek w obecnej formie jest datowany na XVI wiek. Zamek był wtedy w posiadaniu dynastii Stuartów. Szkoccy królowie przyjeżdżali tu polować - głównie król James II oraz James IV. Ten pierwszy podarował zamek oraz ziemię lordowi Hamilton. Nieruchomość pozostawała w rodzinie aż do 1765 roku. Obecnie budynek należy do rodziny Hopetoun. 

Nieruchomość służy obecnie jako pensjonat, pokoje można zabookować chociażby na platformie AirBnB. Wszystkie budynki znajdują się na terenie ponad 8 hektarowej działki. Natomiast pierwsze wzmianki o tej nieruchomości (nie budynku) pochodzą z 1200 roku, gdy miasteczko nosiło jeszcze rzymską nazwę Halistonium. 

Szlacheckie nieruchomości

Budynek został zmodernizowany przez znanego angielskiego architekta - Williama Burn'a. Illieston Castle posiada raptem 4 sypialnie, 2 łazienki i 3 pokoje gościnne. Z budynku rozpościera się piękny widok na ogród. Nabywca nieruchomości uzyskuje również prawo do łowiania ryb w pobliskiej rzece - Almond. 

Barokowa brama wjazdowaBarokowa brama wjazdowa zdjęcie oferty / savillis.com

Obecna cena za nieruchomość wynosi 950 tysięcy funtów, czyli około 4,5 miliona złotych. Nowy właściciel nie uzyskuje za to tytułu szlacheckiego! 

Źródło: savills.com

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Poradniki Domiporta.pl