Zobacz, jak wygląda wnętrze "domu" na orbicie - zdjęcia 360° ze stacji kosmicznej

Parę dni temu NASA wraz z usługą Google Street View zaprezentowała ujęcia 360° wnętrz stacji kosmicznej. Po raz pierwszy w historii można zobaczyć ISS w tej technologii.

Stacja kosmiczna krąży 400 kilometrów nad naszymi głowami. Bez przerwy na jej pokładzie przebywa trójka astronautów. Stacja jest dla nich domem w czasie pełnienia misji. Domem za 100 miliardów dolarów!

Wnętrze najdroższego domu 

Pracownicy Google Street View w porozumieniu z naukowcami z NASA zainicjowali akcję, dzięki której każdy może obejrzeć wnętrze stacji ISS na ekranie swojego komputera. Nie udało się przetransportować specjalistycznej aparatury Google na pokład. Aby przygotować specjalne zdjęcia wnętrz wykorzystano będące na pokładzie aparaty fotograficzne. Każde ze sferycznych ujęć zostało wykonane z 24 panoramicznych zdjęć. Proces montażu i obróbki trwał cztery miesiące. Żeby poznać wnętrze stacji pracownicy Google Street View udali się do ośrodka treningowego Space Vehicle Mockup Facility gdzie znajdują się moduły testowe. 

ZOBACZ WNĘTRZE ISS >> 

Mieszkanie na orbicie

Astronauci przebywający na stałe na ISS mają do swojej dyspozycji 15 modułów. Każdy z nich ma określoną funkcje i zadanie. Wśród nich znajdują się pomieszczenia do przechowywania paliwa, moduły badawcze, śluzy bądź pomieszczenia mieszkalne. Te ostatni zajmuje tylko jeden z nich. Pozostałe są przeznaczone do zadań wykonywanych na stacji.  

 

Ile jest miejsca na ISS

Przestrzeń życiowa astronautów jest dość duża. Liczona w metrach sześciennych wynosi 837 m. Dla porównania mieszkanie 54-metrowe o wysokości 2,5 metra posiada 135 metrów sześciennych. To oznacza, że astronauci spędzają cały swój pobyt na stacji w przestrzeni siedmiu mieszkań. To tak, jakby posiadali na własność dwa piętra niewielkiego bloku.

Więcej o: