Najdroższa działka świata jest w Hongkongu

Deweloper z Hongkongu podczas aukcji przebił ośmioro innych uczestników i zapłacił za grunt w sercu miasta ponad 3 miliardy dolarów. To absolutny rekord świata.

Hongkong od wielu lat przoduje pod kątem drogich działek. Miasto znajduje się wyspie, więc miejsce jest ograniczone, a metropolia dodatkowo uchodzi za jedno ze światowych centrów biznesu. 

Najdroższa działka

Firma deweloperska Henderson nabyła za kwotę 3 miliardów dolarów działkę znajdującą się przy Murray Road, w samym sercu miasta. Obecnie znajduje się na niej pięciopiętrowy parking. Nowy właściciel gruntu, widzi w tym miejscu budynek komercyjny. Według planów ma on powstać do 2022 roku.

Ile za metr

Działka zajmuje dokładnie 2,88 tysiąca metrów, a to oznacza, że kwota transakcji wyniosła więcej niż milion za metr kwadratowy. To nowy rekord miasta oraz świata. Do wyścigu o tą nieruchomość startowały również takie firmy jak Cheung Kong Property Holdings oraz Sun Hung Kai Properties. Oferta była bardzo intratna ponieważ w tej dzielnicy ilość pustostanów biurowych określa się na około 2%. 

Nieruchomości komercyjne w Hongkongu

W latach 2015-16 Chińskie konsorcja sprzedały firmom z Hongkongu 29% swoich nieruchomości. Za tym konkretnym zakupem stoi Lee Shau-kee, najzamożniejszy mieszkaniec Hongkongu. 

 Źródło: dailymail.co.uk

Więcej o: