Włosi rozdają swoje zamki - za darmo

Włoska Agencja Nieruchomości (ADD) zarządzająca również lokalami o historycznej wartości postanowiła część z nich oddać prywatnym inwestorom. Za darmo! Jest jednak jeden warunek.

Ledwie w tamtym tygodniu informowaliśmy o pomysłowym sposobie Włochów na zwiększenie liczebności małego miasteczka - Bormita. A już dzisiaj wiemy, o kolejnym nieruchomościowym pomyśle. 

Zamek za darmo

Brzmi jak bajka, ale to najprawdziwsza prawda. Ponad setka nieruchomości o walorach historycznym (zamki, pałace, wieże) zostają udostępnione przez Włoską Agencję Nieruchomości (ADD) dla każdego i za darmo. Jest jeden warunek. Nieruchomości muszą zostać przekształcone na wartościową infrastrukturę turystyczną - hotele, SPA czy pensjonaty agroturystyczne. 

Problem z turystami

Skąd pomysł na tego typu działania? Włochy mają od wielu lat problem z branżą turystyczną. Nie chodzi tutaj o brak turystów, a o to, że większość przyjezdnych odwiedza jedynie największe atrakcje - Rzym czy Wenecję. Mniejsze, pełne uroku miejscowości są zupełnie pomijane w turystycznych planach przyjezdnych. Włoski rząd przyjął specjalną strategię "Italy’s Strategic Tourist Plan", który został opracowany przez Włoską Agencję Nieruchomości oraz Ministerstwo Dziedzictwa Kultury. Jeżeli plan się powiedzie, do obrotu zostanie wprowadzone kolejne 200 zabytków. 

Jakie warunki należy spełnić? 

Aby otrzymać jeden z zabytków należy przedstawić plan rekonstrukcji budynku i przekształcenia go w docelowy obiekt. Należy również udowodnić posiadanie odpowiedniej ilości gotówki potrzebnej na niezbędne prace.

Wśród udostępnionych obiektów są budynki prywatne oraz użyteczności publicznej, które są już nieużywane. Zostaną przekształcone w infrastrukturę dla pielgrzymów, wycieczkowiczów, turystów i rowerzystów. 

- mówi o pomyśle dla serwisu TheLocal.it przedstawiciel ADD, Roberto Reggi.

Zabytki włoskiej kultury

Do wyboru jest bardzo dużo zaniedbanych, ale pięknych miejsc. Wśród nich znajdują się 44 obiekty kultu religijnego oraz 59 obiektów wzdłuż tras rowerowych. Wszystkie miejsca znajdują się w pobliżu dróg Via Apia, Via Francigena oraz tras rowerowych wybudowanych w okolicach największych miast Włoch. Dla przykładu, w rejonie Marche, do wzięcia jest XIII-wieczny zamek Castello di Montefiore zbudowany w okolicach Recanati. 

Kolejne podejście do prywatyzacji zabytków historycznych

To nie pierwszy raz, gdy rząd w Rzymie skłania się ku pomocy prywatnych inwestorów. Dwa lata temu powstała podobna inicjatywa - Lighthouse Project. Wtedy na inwestycje pod restauracje i hotele zostało przekazanych 30 latarni morskich. Natomiast w 2013 roku przekazano w ten sposób 50 zamków i warowni. Gospodarzem jednego z nich został kościół Scjentologów i odbył się w nim pamiętny ślub Toma Cruise'a z Katie Holmes. 

Źródło: TheLocal.it