Cena budowy domu wzrośnie w 2018. Usługi hydrauliczne i tynkowanie droższe nawet o 30 procent

Budowa domu w systemie tradycyjnym ma według prognoz wynosić w tym roku o 8 procent więcej niż w zeszłym. Takie wyniki podaje serwis KalkulatoryBudowlane.pl.

Autorzy analizy wzięli pod uwagę najpopularniejszy metraż budowanych domów - czyli 140 metrów. Wpływ na rosnące ceny ma mieć przede wszystkim dobra koniunktura w branży budowlanej oraz zmieniające się przepisy budowlane.

8 procent drożej niż w 2017

Za budowę 140-metrowego domu (budowa na uzbrojonej działce aż do wykończenia pod klucz, bez ogrodu) wynosiła w 2017 roku około 340 tysięcy złotych. W tym roku koszt ten wyniesie niemal 30 tysięcy złotych więcej!

Taka sama analiza została przeprowadzona dla dwóch innych formatów zabudowy. Budowa domów o powierzchni 100m2 oraz 200m2 będzie droższa o około 5-10 procent niż w roku poprzednim. 

Dobra koniunktura - mniej fachowców

Zeszłoroczna koniunktura przełożyła się na zwiększenie prac budowlanych, także w sektorze prywatnym. Zwiększone zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi budowlane poskutkowały mniejszą dostępnością do najlepszych specjalistów. Konkurencja i zwiększona podaż spowodowały podniesienie cen. 

Koszt budowy domu w 2018 - prognozaKoszt budowy domu w 2018 - prognoza materiały prasowe - KalkulatoryBudowlane.pl

W stosunku do 2017 roku najbardziej wzrosły między innymi ceny usług takich jak*:
• prace murarskie (ceny wyższe o ok. 11 proc.)
• usługi dekarskie (również ok. 11 proc. drożej)
• wykonania elewacji z ociepleniem (15 proc.)
• tynkowanie (ok. 30 proc.)
• usług elektrycznych (~16 proc.)
• montaż suchej zabudowy (~10 proc.)
• usługi hydrauliczne (~30 proc.)

Nowe przepisy budowlane i rosnące ceny materiałów

Ceny materiałów budowlanych rosną niewiele. Natomiast na wysoką cenę wpływ mają nowe przepisy budowlane dotyczące współczynnika Ep - czyli stosunku łączącego
parametry izolacyjne budynku z rodzajem ogrzewania. W praktyce wymuszają one na inwestorach stosowania lepszych rozwiązań technicznych przy montażu ocieplenia budynku, okien oraz odpowiedniego rodzaju ogrzewania (preferowane są odnawialne źródła energii). 

Skutkiem wprowadzenia tych przepisów są wzrosty cen:
• okien (średni koszt okien do domu wzrósł o 15 proc.)
• materiałów do ocieplenia budynku (zapłacimy około 20 proc. więcej)
• wyposażenie kotłowni (40 proc. - głównie z uwagi na wyższe koszty zakupu pieca)

W przyszłości będzie drożej, ale...

Czynnikiem powodującym wzrost cen będzie dalsze zaostrzanie przepisów związanych z parametrami izolacyjnymi budynku. Od roku 2021 normy zostaną podniesione bowiem aż o 35 procent. To wymusi na inwestorach stosowanie dużo lepszego ocieplenia oraz stosowanie droższych, ale jednocześnie czystszych źródeł energii. 

Koszt budowy domu w 2018Koszt budowy domu w 2018 materiały prasowe / KalkulatoryBudowlane.pl

Ale jest również dobra strona medalu. Liczba domów prefabrykowanych, opartych na szkielecie drewnianym, stalowym bądź wykonanych z keramzytu z roku na rok rośnie. Coraz częściej słyszy się również o domach drukowanych. Gdy inwestorzy przekonają się do tych rozwiązań i zaczną z nich korzystać na masową skalę, cena budowy takiego domu może być niższa w porównaniu z tradycyjnym budownictwem nawet o 30-40 procent.  

*dane serwisu KalkulatoryBudowlane.pl

Więcej o: