Właściwie dobrana lodówka pomoże obniżyć rachunki za prąd - oto wszytko, co musisz wiedzieć

Lodówka to jedyne urządzenie AGD w naszym domu, które pracuje bez przerwy - 365 dni w roku i 24 godziny na dobę. Warto tu zatem szukać oszczędności w zużyciu prądu, ale należy to "robić z głową". Możemy dzięki temu zaoszczędzić nawet 60 PLN.

Według raportu "Koszty życia w Polsce" Krajowego Rejestru Długów z sierpnia 2018, sporządzonego na podstawie badań Kantar Millward Brown, statystyczne gospodarstwo domowe płaci miesięcznie za prąd 193 zł. Z kolei biorąc pod uwagę badania RWE (obecnie Innogy) najwięcej energii elektrycznej w skali roku pobiera w domu lodówka, bo jest to aż 28 procent.

Urządzenie z etykietą

Jeśli planujemy zakup nowej chłodziarko-zamrażarki, porównując różne modele warto wziąć pod uwagę oprócz ceny i wzornictwa takie parametry jak: dopasowanie do wielkości rodziny, funkcjonalność oraz etykietę energetyczną. Jest na niej podana m.in. klasa efektywności energetycznej (od  A+++ - najwyższa, do D - najniższa) oraz przewidywane roczne zużycie energii wyrażone w kilowatogodzinach, które jest wynikiem przeprowadzonych testów laboratoryjnych.

Aby porównać lodówki różnych klas analitycy domiporta.pl wzięli pod uwagę urządzenie:

- z systemem No Frost (zapobiega osadzaniu się szronu i lodu na ściankach w części  chłodzącej i/lub mrożącej urządzenia); 

- 2-drzwiowe (oddzielne drzwi do chłodziarki i zamrażarki) ;

- mające wys. max. 201 cm i szer. około 60 cm oraz pojemność chłodziarki od 200 do 250 l, a zamrażarki 80-105 l.

Jeśli chodzi o ceny, to odrzucone zostały lodówki bardzo drogie np. ze szklanym wykończeniem na fontach drzwi, a także dość ostatnio popularne modele side by side (mają jedne drzwi umieszczone  obok drugich). Do obliczeń przyjęto ceny brutto z listopada 2018 roku podane na jednym z portali internetowych, który oferuje sprzęt AGD (jest to średnia z kilku wybranych modeli):

- A+++ - 2 262 PLN,

- A++ - 2 015 PLN,

- A+ - 1 556 PLN.

Uwaga! Na rynku są już dostępne chłodziarko-zamrażarki oznaczone symbolem A+++ (-20 procent) - jest to najwyższa z możliwych obecnie klas efektywności energetycznej.

domiporta

Przy średniej cenie prądu za 1 kWh na poziomie 0,55 PLN oraz określonym przez nas średnim zużyciu prądu za korzystanie z lodówki A+++ zapłacimy rocznie 97,90 PLN. Jeśli to będzie urządzenie klasy A++ koszt eksploatacji wyniesie - 140,80 PLN, zaś A+ - 157,85 PLN.
Zatem użytkując najbardziej oszczędny model lodówki tj. A+++ zapłacimy w ciągu roku o 60 PLN mniej niż w przypadku A+.

Opłacalność zakupu

Znając różnicę w cenie pomiędzy lodówką A+++ i A+ można sprawdzić po jakim czasie zwróci się droższy model. Z obliczeń wynika, potrzeba na to prawie 12 lat. Może zatem nie zawsze warto wybierać najdroższe urządzenia, ale z pewnością powinny to być sprzęty energooszczędne.

Z ostatnich danych statystycznych GUS opublikowanych w 2017 roku  w raporcie „Zużycie energii w gospodarstwach domowych 2015 r” wynika, że gdy wszystkie urządzenia w domu są w klasie energetycznej A (przy czym GUS tak określa sprzęt w klasie A+++, A++ i A+) średnie zużycie prądu na osobę wynosi 755,5 kWh. Natomiast, gdy wszystkie główne urządzenia należą do klasy innej niż A, wówczas zużycie prądu  równa się 821,1 kWh.

Z raportu wynika także, że większość z nas kupiła chłodziarko-zamrażarkę w klasie A - powyżej 26 procent lub A+ -prawie 24 procent. Tylko niecałe 14 procent A++ i tylko 3 procent A+++.
Pamiętajmy również  o tym, że cena prądu będzie rosła (wynika to m.in. z wciąż drożejącego węgla, a z tego surowca w  głównej mierze wytwarzana jest w Polsce energia), co spowoduje wzrost kosztów użytkowania sprzętu AGD i RTV domu. 

Ważna właściwa eksploatacja

W instrukcjach obsługi producenci zalecają, aby ustawić lodówkę z dala od źródeł ciepła takich jak: kaloryfer czy kuchenka oraz w miejscu nie narażonym bezpośrednio na nasłonecznienie. W przeciwnym razie zużyje więcej prądu. Poza tym będzie ona dobrze działała, jeśli z tyłu pozostawiona zostanie wolna przestrzeń np. 5 cm, co umożliwi swobodną cyrkulację powietrza.

Krzysztof Wasilewski ekspert marki Liebherr podpowiada, że optymalna temperatura dla pracy chłodziarki to 5°C, a dla zamrażarki -18°C. Warto wiedzieć o tym, że dla każdego dodatkowego stopnia mocy chłodziarki, zużywane jest o 6 procent więcej energii. Tak więc odpowiednie ustawienie temperatury urządzenia oszczędza pieniądze użytkowników. Ekspert radzi poza tym, aby unikać niepotrzebnego i długotrwałego otwierania drzwi urządzenia. Za każdym razem, gdy drzwi chłodziarki są otwarte zimne powietrze ucieka z jej wnętrza i jest zastępowane ciepłym z pomieszczenia. Aby zrównoważyć podwyższenie temperatury wewnątrz, chłodziarka musi zużyć więcej energii, by ponownie obniżyć temperaturę. Zwraca również uwagę na to, aby nie wstawiać do lodówki ciepłych lub gorących potraw i napojów, najlepiej je schłodzić do temperatury pokojowej. Dobrze jest natomiast rozmrażać produkty w lodówce, gdyż przyczyni się to krótszej pracy kompresora, dzięki czemu urządzenie pobierze mniej energii. Tego typu bezkosztowe działania pozwolą obniżyć wysokość rachunku za prąd.

Więcej o: