Ceny nieruchomości w Anglii spadły - pierwsza taka sytuacja od 6 lat

Ceny nieruchomości w krajach rozwiniętych rosną stale od kilku lat. Rynkami najbardziej "znienawidzonymi" przez klientów jest głównie Kanada, Australia oraz Anglia. Spadek cen nieruchomości to pierwsze takie wydarzenie od lat.

Podczas, gdy liczne organizacje podkreślają trudność w drodze do uzyskania własnego M. Ceny od wielu lat nie przejmując się lamentami rosną wesoło nadal. Aż do teraz. 

Przełomowy styczeń w Anglii

Ceny nieruchomości malały już od ponad 8 miesięcy. Lecz dotychczas nadal były na plusie wzrostowym. Dopiero w styczniu dynamika spadła do -0,04 procent. Co oznacza, że pierwszy raz od 6 lat ceny nieruchomości w jednym z największych europejskich rynków spadła.

Najbardziej na spadkach stracił Londyn, ponieważ średnia cena nieruchomości w stolicy Anglii spadła aż o 4,3 procent. To zupełna nowość, ponieważ rosnąca średnia cena nieruchomości dla Londynu stała się już niemal legendą.  

Spadki w hipotekach

Sytuacja przypomina tą sprzed wielkiego kryzysu w 2009 roku. Choć rząd stara się przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu spowodowanym brakiem własnego mieszkania, to nie odnosi to większych skutków. 

W grudniu ubiegłego roku, ilość przyznanych kredytów mieszkaniowych w Anglii była najniższa od 3 lat. Pomimo spadku cen, sytuacja kredytobiorców najprawdopodobniej nie ulegnie poprawie z powodu zaplanowanych na ten rok dwiema podwyżkami stóp.

Ciężko stwierdzić czy jest to już trend czy chwilowa korekta.