Fotel za 30 tysięcy złotych - takie meble projektują architekci

Bartłomiej Baranowski
20.07.2017 15:52
A A A
Mies van der Rohe, 4.1 Eero Saarinen, Isamu Noguchi oraz leżanka Le Corbusiera

Mies van der Rohe, 4.1 Eero Saarinen, Isamu Noguchi oraz leżanka Le Corbusiera (wikia commons, korab, (domena publiczna, CC BY-SA 2.5 kolaż: domiporta.pl))

Najlepsi architekci XX wieku zostawili po sobie nie tylko spuściznę arcydzieł budowlanych, lecz także dziesiątki niezwykłych mebli. Wiele z nich jest dzisiaj wartych fortunę.

Są to meble uznawane za kanon dobrego stylu. Ich posiadanie jest równoznaczne z dobrym gustem i grubym portfelem. Wiele z nich jest zaprojektowanych przez słynnych architektów odpowiedzialnych za najlepsze budowlane realizacje XX wieku.

Chaise Longue/LC4 - Le Corbusier

Leżanka bądź szezlong. To nieco większy fotel, na którym można odpoczywać w pozycji półleżącej. Zaprojektowany przez jednego z najsłynniejszych architektów XX wieku - Le Corbusiera. Jest autorem Villy Savoye oraz jednostki mieszkaniowej oraz współautorem Głównej Kwatery ONZ. LC4 jest jednym z wielu innych zaprojektowanych mebli z linii "Wyposażenie dla domu" zaprezentowanego na wystawie Salonu Jesiennego (z fr. Salon d'Automne) w 1929. Oryginał znajduje się w muzeum MoMA, a sygnowane repliki można nabyć za pośrednictwem firmy Cassina. Cena: od 4260 euro (18 000 zł). 

Słynna leżanka Le CorbusieraSłynna leżanka Le Corbusiera jeanbaptisteparis / wikia commons CC BY-SA

Barcelona Chair - Ludwig Mies van der Rohe

Fotel został zaprezentowany na słynnej wystawie EXPO 1929 w Barcelonie. Projektantem był jeden z najsłynniejszych architektów wszech czasów - Ludwig Mies van der Rohe. Krzesło z miejsca zostało okrzyknięte arcydziełem modernizmu. Mebel był elementem scenografii w filmie "Casino Royal". Jest produkowany do dzisiaj przez amerykańską firmę KNOLL, a jego cena wynosi obecnie 5760 dolarów (20 000 zł).

Barcelona ChairBarcelona Chair wikia commons / CC BY-SA 2.5

Noguchi Table - Isamu Noguchi

Jeden z najsłynniejszych architektów krajobrazu amerykańskiego pochodzenia. Noguchi był jednym z pionierów nowoczesnego projektowania przestrzeni, ale odnalazł się również w projektowaniu mebli. Jego najsłynniejszym meblem jest tzw. Noguchi Table. Piękny szklany stolik kawowy, który wyglądem wyprzedzał swoje czasy, przyniósł architektowi sławę. Stolik został zaprojektowany w 1947 roku, a obecnie jego sprzedażą zajmuje się firma Herman Miller. Dzieło Noguchi jest wyceniane na 1750 dolarów (6300 zł). 

Noguchi TableNoguchi Table expandinglight5 / wikia commons CC BY-SA 4.0

Tulip chair - Eero Saarinen

Jeden z najbardziej medialnych mebli. Zestaw mebli od Eero Saarinen towarzyszył załodze serialu "Star Trek" w pierwszych sezonach serialu. Niezwykła jak na owe czasy linia wydawała się niesamowicie futurystyczna. Ich twórca, Eero Saarinen, amerykański architekt fińskiego pochodzenia, odpowiada między innymi za łuk Gateway w St.Louis oraz słynny Dom Millera. Ponadczasowa linia jego mebli powoduje, że nadal są wybierane do nowoczesnych wnętrz. Obecnie krzesło Tulip Chair jest dostępne za pośrednictwem marki KNOLL, a cena wynosi 1481 dolarów (5390 zł). 

Tulip Chair - meble z tej linii można było zobaczyć w serialu Star TrekTulip Chair - meble z tej linii można było zobaczyć w serialu Star Trek kana / wikia commons CC BY-SA 2.5

Egg Chair - Arne Jacobsen 

W 1958 roku krzesło zostało zaprojektowane dla duńskiego hotelu Radisson SAS w Kopenhadze. Autorem projektu był architekt Arne Jacobsen. Linia zrobiła furorę i meble stylizowane na "jajko Jacobssena" były dostępne na całym świecie. Niektóre przeróbki można było spotkać nawet w PRLu. Różne modele Egg Chair były wykorzystywane w licznych obiektach na całym świecie oraz filmach. Najsłynniejszy to "2001: Odyseja Kosmiczna". Meble z tej serii nadal są produkowane i można je kupić za kwotę dochodzącą do 8 tysięcy dolarów (29 000 zł). 

Egg ChairEgg Chair wikia commons / domena publiczna

Ball Chair - Eeri Aarnio

Forma fotela Ball Chair jest tak nowoczesna, że trudno uwierzyć w datę projektu. Eero Aarnio zaprojektował ten słynny mebel już w 1963 roku. Kula z miękkim wykończeniem była sporym odkryciem kojarzącym z rodzącym się dopiero przemysłem kosmicznym. Ball Chair został wykorzystany w licznych filmach, między innymi w kultowych "Facetach w Czerni". Obecnie oryginalny Ball Chair można kupić za 5950 dolarów (21 600 zł).  

Ball ChairBall Chair Sailko / wikia commons CC BY-SA 2.5

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Poradniki Domiporta.pl