Komary, muchy, pająki. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed owadami

Bartłomiej Baranowski
07.07.2017 15:01
A A A
Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Jak zabezpieczyć dom przed owadami (John Tann / wikia commons CC BY 2.0, Jim, the Photographer / flickr.com CC BY 2.0, James Lindsey at Ecology of Commanster / wikia commons CC BY-SA 3.0/ Nikhil Sachdeva CC BY 2.0/ kolaż Domiporta.pl)

Wszelkiej maści owady nie są ulubionymi lokatorami naszych domów i mieszkań. Co robić, by się ustrzec ich wizyty? Jak nie dopuścić do inwazji insektów w mieszkaniu?

Nie ma jednego uniwersalnego odstraszacza na wszystkie owady chcące dostać się do środka. I nie ma takiej potrzeby, ponieważ zazwyczaj domy i mieszkania są atakowane przez konkretną grupę owadów. Oto krótka ściągawka, jak można sobie z nimi poradzić.

Komary

Komar (z łac. toxorhynchites speciosus)Komar (z łac. toxorhynchites speciosus) John Tann / wikia commons CC BY 2.0

 • kombinacja ziół - komary są wyczulone na związki chemiczne zawarte w takich ogólnodostępnych ziołach jak kocimiętka, pelargonia, liść pomidora, mięta i bazylia. Ważne! Kwiaty muszą kwitnąć, nie mogą być ususzone. 
  Cena: do 10 zł za doniczkę ziół

 • cebula oraz ocet - aromaty tych dwóch produktów należą do najmniej przyjemnych dla komarów. Wystarczy ustawić na parapecie pokrojoną cebulę bądź szklankę z octem, by nie mieć niechcianych, owadzich lokatorów. Wada? Nie tylko komary nie lubią tych aromatów. 
  Cena: do 5 zł

 • terpentyna - rozwiązanie ostateczne. Terpentyna jest środkiem do rozpuszczania tłuszczy, parafin i żywic. Ma ponadto drażniący zapach. Pozostawienie otwartej butelki na 20 minut w pomieszczeniu, gdzie są komary powinno pomóc. Później powinno się przewietrzyć wnętrze. 
  Cena: do 10 zł za butelkę półlitrową

 • wkładki do kontaktu -  popularne wkłady do kontaktu, które uwalniają środek odstraszający w czasie swojego działania. Obecnie są wyposażone również w wkłady odpowiednie do stosowania w pokoju dziecięcym. 
  Cena: do 20 zł za urządzenie oraz do 10 zł za wymienny wkład

Muchy

Mucha (z łac. musca domestica)Mucha (z łac. musca domestica) James Lindsey at Ecology of Commanster / wikia commons CC BY-SA 3.0

 • domowy preparat na owady - specjalny preparat na owady można przygotować samodzielnie. Wystarczy połączyć pół szklanki wody, pół szklanki mleka oraz dodać 25 gramów formaliny. Wszystko dokładnie wymieszać i porozlewać do szklaneczek, które następnie ustawia się przy drzwiach i oknach. Muchy będą wabione substancją, a po jej dotknięciu nie będą w stanie odlecieć. Bardzo ważne! Do tego środka nie mogą mieć dostępu dzieci.
  Cena: do 10 zł za półlitrową butelkę formaliny

 • paproć i inne rośliny - paproć jest kwiatem, której muchy unikają. Wystarczy postawić doniczkę z paprocią na parapecie, by rozwiązać problem wlatujących owadów. Pomóc mogą również takie rośliny, jak czosnek, papryka, liście orzecha włoskiego oraz piołun. 
  Cena: do 10 zł za doniczkę

Pająki

PająkPająk Jim, the Photographer / flickr.com CC BY 2.0

 • kasztany i żołędzie - by uniknąć nieproszonych pajęczaków można przy drzwiach i na parapetach poukładać żołędzie oraz kasztany. Owoce te wydzielają nieprzyjemny dla pająków aromat. 

 • cytryna - zapach cytryny również nie jest lubiany przez pająki. Cytrynę naleźy przekroić i posmarować jej sokiem framugi okien i drzwi. Po użyciu cytryny nie powinny zostać ślady. 
  Cena: do 5 zł

 • mięta - pająki nie przepadają za zapachem mięty. Wystarczy postawić kwitnącą miętę na parapecie. 
  Cena: do 10 zł za doniczkę

Sposoby uniwersalne

Niektóre rozwiązania są uniwersalne i działają na różne owady. Oto one:

moskitiera siatkowa - jedno z prostszych rozwiązań. Naklejana siatka zabezpiecza okna przed wlatywaniem owadów do wnętrza. Problemem tego rozwiązania jest nietrwałość siatki. Potrafi się szybko odkleić od framug i wtedy bariera jest nieszczelna. Dostępne są modele na okna oraz drzwi (z magnesami na łączeniach).
Cena: od 10 do 40zł za sztukę

moskitiera ramowa - rozwiązanie podobne, lecz dużo bardziej trwałe. Przy odpowiedniej eksploatacji może wytrzymać nawet kilka sezonów. Siatka jest zamocowana na specjalnym stelażu bądź ramce. Dostępne są modele na okna oraz drzwi.
Cena: od 60 do 350 zł za sztukę

lampy owadobójcze - jedno z lepszych rozwiązań, skuteczne również na świeżym powietrzu np. na tarasie. Lampa ultrafioletowa wabi owady, a metalowy ruszt wokół lampy je zabija, będąc pod napięciem. Rozwiązanie dobre do dużych pomieszczeń oraz do ogrodu. Wymaga częstego sprzątania.
Cena: od 60 zł za małe urządzenie do 700 zł za urządzenia do pomieszczeń sanitarnych

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poradniki Domiporta.pl