Usuwanie starej tapety to droga przez mękę. Chyba, że sięgniesz specjalny sposób i narzędzie

Planując remont nieruchomości - domu czy mieszkania - często zastanawiamy się co zrobić ze starą tapetą. Jej zrywanie to bywa drogą przez mękę, są jednak sposoby i narzędzia, które znacznie pracę ułatwiają.

>>> Zobacz także: Zima to najlepszy czas, by wziąć się za wiosenne porządki. Przedstawiamy Myk na efektowne lampiony do ogrodu. Zrobisz je z... puszek konserwowych!

Jak usunąć starą tapetę? To jedna z najbardziej czasochłonnych czynności, którą niestety nie zawsze da się przyspieszyć przy pomocy środków chemicznych. Ich stosowanie jest możliwe, należy pamiętać jednak o kilku zasadach. 

Zanim zerwiesz tapetę zabezpiecz gniazdka

W pomieszczeniu, w którym będziemy usuwać tapetę, trzeba przede wszystkim dokładnie przejrzeć rozmieszczenie gniazdek, kontaktów i puszek elektrycznych. Wszystkie powinny być zabezpieczone np. osłonięte przy pomocy folii i taśmy klejącej. Warto też pomyśleć o odcięciu prądu w pomieszczeniu poprzez wykręcenie lub wyłączenie odpowiedniego przełącznika w skrzynce z bezpiecznikami.

Zrywanie tapety na mokro - z octem lub specjalnym środkiem

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej jest niezbędne przed przystąpieniem do pracy z użyciem wody. Jej nałożenie na tapetę znacząco ułatwia bowiem usuwanie starego materiału. 

Wykorzystać możemy zarówno czystą wodę jak i wodę z octem lub wodę z zakupionym w sklepie środkiem chemicznym o właściwościach penetrujących. 

Wodę lub jej mieszankę z inną substancją należy nałożyć na tapetę za pomocą gąbki lub spryskiwacza. Intensywność i powtarzalność procesu zależy od struktury tapety - ważne, by w efekcie naszego działania nasiąkła ona wodą.

Od nałożenia wody do zrywania powinno upłynąć od 20 do 30 minut. Wodę nakładamy więc pasami - nie ma sensu namaczać całego pomieszczenia za jednym razem z uwagi na parowanie wody.

Jeśli będziemy mieli szczęście stara tapeta będzie odchodziła od ściany sporymi płatami. Jeśli jednak penetracja wody będzie utrudniona może nas czekać sporo pracy przy odrywaniu wielu małych fragmentów. 

Po wykonanej pracy ściana powinna wyschnąć, a wtedy wszystkie większe ubytki powinny być ukryte za pomocą masy szpachlowej.

Szukasz kredytu mieszkaniowego na dobrych warunkach? Sprawdź tutaj >>> 

Warto pamiętać o tym, że ściana, która po zerwaniu tapety będzie malowana powinna być pozbawiona wszelkich dziur i rys. Jeśli jednak stan ściany po zakończeniu pracy będzie bardzo zły musimy rozważyć szpachlowanie całej powierzchni. To praco- i czasochłonne, ale głębokie rysy pozostawione przez szpachelkę będą po prostu nieestetyczne. 

Zakryj rysy po zdzieraniu tapety.... nową tapetą

Wyjściem pośrednim jest wybranie odpowiedniej tapety. Na rynku są dostępne takie, które zamaskują nawet większe nierówności ściany.  Wybór rozwiązania powinien zostać uwzględniony w budżecie remontu. 

Wałek do usuwania tapetWałek do usuwania tapet https://imged.pl/

Zrywanie tapety jest też czasami z różnych względów możliwe tylko na sucho. Wtedy pomocnym narzędziem może być specjalnie zaprojektowany nóż lub wałek do tego rodzaju pracy. Najczęściej jest wyposażony w ostrza ułatwiające zniszczenie struktury tapety. Przy usuwaniu np. tapet zmywalnych może wręcz okazać się niezbędny. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnie zaprojektowanej drucianej szczotki.

Zrywanie tapety przy użyciu szczotkiZrywanie tapety przy użyciu szczotki źródło: HGTV.com

Warto pamiętać, że stara tapeta nie powinna trafić do kosza na śmieci z napisem "Papier". Tego typu materiał, z uwagi na zanieczyszczenie klejem, muszą trafić do odpadów zmieszanych, a najlepiej wraz z innymi poremontowymi pozostałościami wywieźć je do punktu zbiórki. 

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl 

Więcej o: