Budynek ze śmieci? Drugie życie skrzynek po napojach

Może być kioskiem, przystankiem, a nawet świątynią - tak twierdzą architekci odpowiedzialni za konstrukcję nazwaną Kotakrat. Ich dzieło to niewielki budynek zbudowany ze skrzynek po napojach.

Być może przyszłością jest tworzenie budynków ze śmieci i z materiałów podawanych recyklingowi, jak w przypadku tej konstrukcji z Indonezji.

Budynek ze śmieci

Wykorzystywanie materiałów ekologicznych bądź takich, które mogą być poddawane recyklingowi to trend panujący w budownictwie od kilku lat. Architekci i budowniczowie na całym świecie coraz częściej podczas projektowania biorą pod uwagę ślad węglowy materiałów budowlanych oraz możliwość wykorzystania ich ponownie. 

 

Nie inaczej jest z najnowszym projektem studia Parisauli Arsitek Studio. Stworzyło ono zadaszoną przestrzeń, która może mieć wiele zastosowań. "Przestrzeń życzliwości" - jak architekci nazwali swoje dzieło- może być schronieniem, kioskiem, przystankiem bądź (jak w przytoczonym przypadku) meczetem.  

Szukasz kredytu mieszkaniowego? Tutaj znajdziesz pomoc >>>

 

Zaprezentowana struktura jest wzmocniona jedynie metalowymi, pionowymi belkami i połączona u góry metalowym kołnierzem, by utrzymać stabilność. 

Materiał budowlany

Wykorzystanie jako materiału budowlanego skrzynek po napojach jest sprytnym pomysłem. Skrzynka ma kształt prostopadłościanu, jest wzmocniona wewnątrz kratką, w której przechowuje się butelki. 

 

Po złączeniu wielu takich skrzynek może powstać stała struktura, wytrzymująca spore obciążenia. A dzięki licznym otworom skrzyneczki łatwo się łączy i można z nich tworzyć różne kształty. Kolejnym plusem takiego "recyklingu budowlanego" jest możliwość wykorzystania wnętrza skrzynek jako półek, np. na produkty oferowane na stoisku. 

Wykorzystywanie podobnych elementów jest zgodne z filozofią zero waste. Chodzi o to, by wykorzystywać ponownie już raz wytworzone produkty i - dla dobra środowiska - zmniejszać produkcję nowych rzeczy oraz ilości zalegających odpadów.

Źródło: archello.com

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Budynek ze śmieci? Drugie życie skrzynek po napojach
Zaloguj się
 • pasqdek666

  Oceniono 2 razy 2

  ladne to to moze i jest (jak kto lubi oczywiscie) ale sobie wyobrazam skazenie i zatrucie jak sie to zapali.

 • striepo

  Oceniono 2 razy 2

  skrzynka śmieciem nie jest, ma swoją kaucję

 • at-at-68

  Oceniono 2 razy 2

  Eskimosi już wysłali maila z prośbą o plany i udzielenie licencji...

 • jasz1

  Oceniono 2 razy 2

  ... nie jestem geniuszem, wpadła na to juz w latach 70-tych lokalna rozlewnia oranżady w moim miasteczku...

 • locke314

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe dlaczego opisywane skrzynki nie kontynuują swojego "pierwszego życia", żeby użyć patetycznego języka autora.
  Lezeli były uszkodzone, oczywiście straciły większość zalet (wytrzymałości) i nie nadają się do niczego jako materiał budowlany

 • litecode

  Oceniono 1 raz 1

  Te "śmieci" to zwykłe, kaucjowane pojemniki. Bodaj 8 zł za skrzynkę.
  Pewnie wkrótce odkryją "szałasy" z europalet.
  Domy z kartonów zna już chyba każdy kot i bezdomny.

 • henryk_d

  0

  Problem w tym, że plastik w skrzynkach nie jest odporny na działanie promieni słonecznych, i po pewnym czasie sie kruszy i rozpada.

 • japiech

  0

  Nie kpijcie, to nie jest głupie. Skrzynki wypełnić dajmy na to czymś co nie wchłania wilgoci a jednocześnie ma właściwości termoizolacyjne (styropian ?). 5 tys skrzynek + metalowy stelaż i dom jak ta lala :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX