Bar w starym samolocie to jedna z największych atrakcji lotniska w Nowym Jorku

W jednym z nieużywanych terminali lotniska JFK w Nowym Jorku otwarto w zeszłym roku ekskluzywny hotel butikowy. Jego wystrój nawiązuje do złotej ery podróży samolotem. Z nowym rokiem ośrodek wzbogacił się o bar dla gości, który znajduje się w... samolocie.

Każdy luksusowy hotelu musi mieć bar dla gości. Nie inaczej jest w TWA Hotel na lotnisku JFK w Nowym Jorku. Bar nosi nazwę "Connie" i znajduje się we wnętrzu odrestaurowanego samolotu z lat 50.

Bar w samolocie

Nazwa "Connie" pochodzi od potocznej nazwy linii samolotów Lockheed Constellation produkowanych w latach 1943-58. To właśnie we wnętrzu takiej maszyny znajduje się restauracja wchodząca w skład hotelu TWA, znajdującego się w nieużywanym terminalu nieistniejących już linii lotniczych. Dokładny model samolotu to Starliner L-1649A, ostatni produkowany turbośmigłowy samolot z linii Constellation. 

 

By dostać się do baru, należy wyjść z terminalu i pieszo przejść do schodków prowadzących do samolotu. Wnętrze wita gości stylem retro inspirowanym wyglądem wnętrz samolotów pasażerskich lat 60.

Twórcy projektu musieli odnowić stojącą od niemal pół wieku maszynę na potrzeby baru. Wymienione zostały: poszycie, instalacje, podłogi, okna oraz drzwi. By oddać ducha dawnych czasów oraz nadać wnętrzu autentyczności przywrócono oryginalny układ kokpitu, oraz elementów sterujących.

Poszukujesz kredytu hipotecznego? Tutaj sprawdzisz swoją zdolność >>>

 

Projektanci w trakcie prac wzorowali się na oryginalnych wykończeniach terminalu linii TWA, wykonanych zgodnie z projektem legendarnego architekta Eero Saarinena. Stąd we wnętrzu charakterystyczne stoliki na prostej nóżce czy czerwone, pikowane siedziska. Przestrzeń w środku urozmaicają liczne przeszklenia, które ukazują konstrukcję samolotu. Elementy poszycia czy konstrukcje kadłuba. Dziób samolotu jest otwarty, by móc podziwiać kokpit pilotów z dawnych czasów, natomiast po przeciwległej stronie kabiny umieszczony jest bar, w którym można zamawiać drinki.

Za projekt wnętrza odpowiada pracownia Stonehill Taylor. 

Hotel TWA

Bar "Connie" jest integralną częścią hotelu TWA, założonego w zeszłym roku w jednym z nieużywanych terminali lotniska JFK w Nowym Jorku. Sam terminal jest budynkiem wpisanym do amerykańskiego rejestru zabytków (z ang. National Register of Historic Places). 

Terminal TWA Flight Center około 2006 rokuTerminal TWA Flight Center około 2006 roku wikipedia

Terminal został wybudowany w 1962 roku, według projektu Eero Saarinena. Architektura budynku jest połączeniem futuryzmu, neofuturyzmu oraz googie. Obecne wnętrze hotelu ma oddawać hołd odrzutowej erze (z ang. jet age) z lat 60. ubiegłego wieku, gdy samoloty pasażerskie zaczynały na dobre rewolucjonizować transport ludzi. 

 

Wystrój hotelu został doceniony i otrzymał wiele nagród. Między innymi:

 • 30 Places to Instagram in 2019 - ELLE
 • Best Hotel Openings of 2019 - Forbes
 • 100 Reasons to Love America in 2019 - People Magazine
 • Building of the Year, Adaptive Reuse, Architectural Lighting — Indoor - The Architect's Newspapper
 • Best Guestroom — Upper Midscale and Judges’ So Cool Award - Gold Key Awards 2019
 • The Best Architecture of 2019 - The Wall Street Journal
 • World’s Greatest Places 2019 - TIME

źródło: dezeen.com, twahotel.com

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Sprawdź na Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (5)
Bar w starym samolocie to jedno z największych atrakcji lotniska w Nowym Jorku
Zaloguj się
 • zxraf48kb

  0

  Lockheed Constellation z lat 60-ych ?
  Aż sprawdziłem, a sprawdzenie wyszło jak zwykle dla GW.
  Może to okres złomowania, albo kokpit jakiejś sowieckiej maszyny z tego okresu.

 • ad2009

  Oceniono 1 raz -1

  W roku 1966 pilem piwo w takim barze -rabarbarze...A byl to stary DC, "Dakota"...

 • jan.go

  Oceniono 1 raz -1

  Oj dzieci , dzieci takich barów w samolotach tylko mniej ekskluzywnych macie dziesiątki w Polsce W pierwszym byłym na początku lat 90

 • wejsunek47

  Oceniono 1 raz -1

  też mi coś.... na trasie E7 do Gdańska od 20 lat są takie bary w starych samolotach..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX