Ekspertka programu "Mieszkanie Plus": 40 proc. Polaków nie stać na kredyt. Czas postawić na najem

Polacy wolą mieszkania kupowane na własność, ale 40 proc. osób na kredyt hipoteczny po prostu nie stać. Joanna Erbel, rządowa ekspertka programu "Mieszkanie Plus" twierdzi, że to jeden z powodów, dla których trzeba postawić na najem.

>>> Zobacz także: Ekspert: Mieszkania zdrożały 13-15% rok do roku. Drożeją też kredyty

Joanna Erbel, socjolożka, dyrektorka Biura Innowacji rządowej spółki PFR Nieruchomości nadzorującej program "Mieszkanie Plus", w wywiadzie udzielonym "Krytyce Politycznej" wyjaśniała, dlaczego w Polsce powinno przybywać mieszkań na wynajem. 

Erbel zaczęła od oceny tego, co na rynku nieruchomości działo się przez ostatnie dekady. Jej zdaniem do tej pory władze w Polsce wspierały głównie - na różne sposoby - posiadanie mieszkania na własność. Mieszkalnictwo czynszowe było zaniedbane.

Utrzymywano dogmat o własności mieszkania jako horyzoncie docelowym i modelu aspiracji dla każdego. Kolejne rządy proponowały programy utrzymane w tej logice: były dopłaty do kredytów hipotecznych w ramach Rodziny na Swoim, a potem Mieszkania dla Młodych. Nie mówiąc już o kredycie frankowym, który też temu służył - żeby jeszcze więcej osób kupiło lokal na własność.

- stwierdziła. Zdaniem Erbel taki model mieszkalnictwa się wyczerpał.

Mieszkania na wynajem będą potrzebne. 40 proc. Polaków nie stać na kredyt

Ekspertka wyjaśniła też, że według Habitat for Humanity z ostatnich lat 40 proc. Polaków nie stać na kredyt hipoteczny. "Problem dotyka również tych, którzy teoretycznie byliby w stanie podołać kredytowi, ale wyłączyłoby to ich praktycznie z wszelkiej konsumpcji ponad niezbędne minimum" - dodała Erbel.

Szukasz kredytu na mieszkanie? Sprawdź tutaj >>>

Mieszkania kupowane przez tych, którzy nie wierzą w emerytury

Przedstawicielka PFR Nieruchomości stwierdziła też, że mieszkania w Polsce kupują zarówno inwestorzy zagraniczni, jak i osoby które "nie wierzą w państwowe emerytury". Często decydują się likwidować oszczędności i ulokować je w nieruchomości.

Erbel wyjaśniła też, że rozwój mieszkalnictwa na wynajem sprawia, że i  w tym segmencie nasila się konkurencja. Jej zdaniem widać w tym zakresie poprawę standardów - mieszkania przeznaczone dla lokatorów często są gruntownie wyremontowane, wyglądają jak nowe. Często mieszczą się też w dobrych lokalizacjach. Ekspertka stwierdziła też, że "zamiast utrzymywać dogmat o własności mieszkania trzeba postawić na najem".

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Znalazłem serwis, co kocham go. Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (41)
Ekspertka programu "Mieszkanie Plus": 40 proc. Polaków nie stać na kredyt hipoteczny Czas postawić na najem
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 5 razy 5

  Najlepiej wynajem jednego z tych 400 000 mieszkań, które PiS wybudował pod wynajem.
  Ciekawe swoją drogą, który z pisowskich złodziei ukradł pieniądze przeznaczone na tę budowę? Bo mieszkań nie ma, a pieniędzy też. A przecież PiS twierdził, że środki są zapewnione!

 • wojnis1979

  Oceniono 4 razy 4

  Skoro mieszkania z państwowych i miejskich zasobów sprzedawało się za bezcen najemcą, nawet z 95% bonifikatami bez względu na dochody to na dziś państwo nie ma mieszkań no poza tymi matołuszkowymi na slajdach;

 • joankb

  Oceniono 3 razy 3

  A na emeryturze pod most.
  Najem w Niemczech okazał się pułapką, owszem latami było dobrze, ale już nie jest. Znajomi Niemcy w takiej pułapce ugrzęźli.

 • 3l3m3nt4r

  Oceniono 3 razy 3

  Najpierw wynajem, potem ceny najmu na poziomie raty kredytu.
  Dzisiaj wynajem mieszkan, jutro wynajem samochodow…

  Nowoczesne ekonomiczne niewolnictwo - zamiast poprawiac sytuacje tych na dole, pompujemy kase do kieszeni tych na gorze.

 • optymistaa43

  Oceniono 2 razy 2

  Naszym Warcholom tak latwo obiecywalo sie mieszkania pod wynajem a teraz okazuje sie ze ich nie ma.Kilka razy m,owil o tym warchol Morawiecki i jak widac jest to nastepne klamstwo.Slazacy przypominam Wam jak ta menda mowila o weglu a teraz wyszlo SZYDLO kuzwa z worka ,kilka tygodni temu podpisal umowe na Import milionow ton wegla z Rosji i Ukrainy.Wybraliscie go sobie durnie nawet na Posla.
  WARCHOL ; urzednik panstwowy lamiacy Konstytucje , podejmujacy szkodliwe decyzje dla Polski i Narodu.

 • arkalionxp

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie bank nie przyznał kredytu ,uznał,że jestem biedakiem i nie mam zdolności kredytowej.Zacisnąłem pasa,spieniężyłem trochę rzeczy i mieszkanie kupiłem za gotówkę.Nie wiem jakie banki mają kryteria przyznawania kredytów skoro nie chcieli komuś przyznać na 20 lat kredytu,kto był w stanie kupić mieszkanie za gotówkę....

 • wcegielski

  Oceniono 2 razy 2

  Tak, tak. Będzie jak w Berlinie. Najpierw słodko, a potem wielkie korporacje skupią mieszkania po kilka tysięcy lokali i podyktują swoje warunki. Myślicie że to za duża skala i jak ludzie masowo nie będą płacić, to i tak nie będzie eksmisji? Jest na to rada - już teraz są oferowane mieszkania po 36 m. kw, które agencje nieruchomości proponują jako inwestycję z planem przeróbki na dwa lokale. Zetem dogęszczanie zamiast eksmisji, zabezpieczenie na dochodach, emeryturze wszystko się jakoś wynajmującym zgodzi. Dziadkowie będą mieli zajęte emerytury po 50% a cała rodzina będzie miała dach nad głową na 16 m. kw. Własność na kredyt jest bolesna, ale : jedno pokolenie się zadłuży, może kolejne, a następne już wejdzie w dorosłość z kapitałem w formie mieszkania. Nie widzę sensu, aby płacić gigantyczne czynsze, nic z tego nie mieć i nic nikomu nie zostawić, prócz odłożonych co miesiąc 300 zł. To nieco ponad 100 tys po 30 latach.

 • jacpop2

  Oceniono 2 razy 2

  szanowna p. Ekspertko pytanie nasuwa sie samo :
  -dlaczego po 30 latach transformacji Polaków nie stać na kredyt na mieszkanie ???
  mało zarabiają ? dlaczego ? może trzeba zmienić system ? jaki ? Każdy .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX