Przeciętny Polak w 2019 roku wydał na remont prawie 20 tys. zł

Prawie połowa ankietowanych, która brała udział w badaniu, przyznała, że w 2019 roku przeprowadziła remont nieruchomości, wynika z raportu "Remonty w w Polsce". Koszt prac wśród ankietowanych wyniósł średnio 19 776 zł.

Ogólnopolski raport "Remonty w Polsce - 2019" został przygotowany przez Serwis Fixly oraz Kantar Polska. Badacze poruszyli kwestie dotyczące remontów i napraw wykonanych w ubiegłym roku. 

Potrzebujesz kredyt na remont bądź zakup mieszkania? Sprawdź tutaj >>>

Polacy wzięli się za remonty

Jak wynika z zaprezentowanych badań, niemal połowa, bo aż 49 proc. ankietowanych, przeprowadziło remont. Prym wiedli mieszkańcy Wielkopolski, spośród których aż 61 proc. dokonało zmian w swoich domach i mieszkaniach. Na drugim miejscu pod tym względem znalazło się województwo śląskie, a na trzecim świętokrzyskie. Najmniej remontowano na Mazowszu, w Lubuskiem oraz w Małopolsce.

Raport 'Remonty w Polsce - 2019'Raport 'Remonty w Polsce - 2019' fixly.pl

Remont to szerokie pojęcie, dlatego ankieterzy sprawdzili, co kryje się dokładnie pod tym. Jak się okazało, 85 proc. respondentów zdecydowało się po prostu na odnowienie koloru ścian czy sufitów. Oznacza to, że malowanie jest najchętniej wykonywaną czy wybieraną usługą remontową. Na drugim i trzecim miejscu znalazło się wykończenie podłóg i biały montaż (czyli podłączenie umywalek, wanien, brodzików, sedesów i innych elementów ceramicznych oraz armatury). Otrzymały odpowiednio 46 proc. i 31 proc. 

Budżet na remont

Średnia kwota, którą Polacy przeznaczyli na remont w 2019 roku, wynosi niecałe 20 tysięcy złotych (dokładnie 19 776 zł). Niestety, 47 procent nie doszacowało budżetu i zapłaciło więcej, niż planowało, średnio o 833 zł.  

Mimo że 72 proc. respondentów przyznaje, że najprostsze naprawy i prace remontowe woli wykonywać na własną rękę bądź z pomocą znajomego czy członka rodziny, to i tak statystycznie honorarium fachowców pochłonęło jedną trzecią kosztów, czyli średnio 6071 zł na remont.

Raport 'Remonty w Polsce'Raport 'Remonty w Polsce' fixly.pl

Co ciekawe, większość remontujących sfinansowała remont w części lub w całości ze zgromadzonych oszczędności. Kredyt na ten cel musiało zaciągnąć zaledwie 16 procent badanych. A jedna na dziesięć osób pożyczyła pieniądze od znajomych i rodziny. 

źródło: fixly.pl

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Wszystkie nieruchomości znajdziesz na Domiporta.pl

Więcej o: