Schronisko dla bezdomnych powstało z materiałów z odzysku, a wygląda jak dzieło sztuki. Przepiękne

To nie jest tylko dom pomocy. Schronisko w Jankowicach to wspaniały budynek, który kszatłem, wystrojem i rozwiązaniami można uznać za modelowy. Tak powinno się tworzyć konstrukcje publiczne.

Schronisko powstało z inicjatywy Katolickiej Fundacji Chleb Życia, której przewodzi siostra zakonna Małgorzata Chmielewska. Budynek został wykonany z materiałów z odzysku oraz jest energooszczędny. 

Szukasz kredytu? Na dwa pokoje, na trzy pokoje? Dobierz kredyt hipoteczny tutaj >>>

Schronisko w Jankowicach

Budynek wybudowany w Jankowicach jest wspaniałym przykładem inwestycji, która łączy przemyślane funkcje społeczne, energooszczędną eksploatację z ekonomicznym wykonaniem oraz wspaniałą architekturą. 

Ten parterowy ośrodek jest jednym z dziewięciu budynków należących do fundacji siostry zakonnej Małgorzaty Chmielewskiej. Przeznaczony jest dla osób bezdomnych i niezaradnych życiowo oraz ich opiekunów, którzy pozostają na terenie ośrodka 24 godzin na dobę. 

materiały studia / xystudio.pl

W schronisku znajduje się 19 dwuosobowych pokoi z łazienkami. Pokoje mają wspomagać procesy społeczne, gdyż pomimo tego, że są wykonane przytulnie to ich wielkość ma zachęcać do integracji z opiekunami i innymi osobami przebywającymi w ośrodku. Ich niewielka powierzchnia stoi do ogromnych przestrzeni wspólnych. 

materiały studia / xystudio.pl

Koncepcja schroniska przygotowana przez studio architektoniczne Xystudio ułatwia "zatopienie" budynku w okolicznym krajobrazie pól i łąk, co umożliwia spokojne dojście do siebie podopiecznym fundacji w odosobnieniu. 

Budynek został podzielony na trzy przestrzenie. W pierwszej, ogólnodostępnej mieszczą się gabinety, kaplica, sale rehabilitacyjne, świetlica i stołówka. W następnej znajdują się pokoje (przystosowane do różnych stopni niepełnosprawności) oraz pracownie. Ostatnia przestrzeń jest przeznaczona dla wolontariuszy fundacji.

Ekologiczny i ekonomiczny

Budynek powstał z poszanowaniem środowiska, w miejscu dawnego boiska. Podczas prac zachowano wszystkie znajdujące się wokół drzewa. Do budowy schroniska wykorzystano między innymi cegły z rozebranych stodół i stuletniego młyna. Wspomniane cegły tworzą piękną, autentyczną ozdobę frontowej ściany. 

materiały studia / xystudio.pl

Ośrodek w założeniu miał być energooszczędny i jak najbardziej samowystarczalny. Dlatego, architekci zaproponowali takie rozwiązania jak wentylacje z rekuperacją, dobrze ocieplone ściany i okna, ekologiczną oczyszczalnię ścieków oraz zbiorniki na deszczówkę. 

W planach były również kolektory słoneczne, ale z powodu braku zainteresowanego zakupem wytworzonego prądu nie zastosowano ich. Podobna sytuacja dotyczyła zaplanowanych na etapie wstępnego projektu pomp ciepła. Zrezygnowano z nich ze względu na gwałtowne podwyżki cen prądu i strefę geologiczną, która uniemożliwiła głęboką pracę w gruncie. Skorzystano więc z ogrzewania gazowego, co okazało się równie ekonomiczne. 

O fundacji

Wspólnota prowadzi dziewięć domów dla ludzi bezdomnych, starych, chorych i matek z dziećmi, starając się stworzyć miejsce do godnego życia i umożliwić powrót do społeczeństwa. Fundacja walczy z barierami edukacyjnymi, na jakie napotykają dzieci i młodzież z ubogich rodzin, bezrobociem i wykluczeniem osób niepełnosprawnych.

materiały studia / xystudio.pl

Przełożoną wspólnoty „Chleb Życia” jest siostra zakonna Małgorzata Chmielewska. Jest autorką książek, odznaczona Orderem Odrodzenia Polski oraz odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. 

źródło: xystudio.pl, chlebzycia.org

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Oferty nieruchomości znajdziesz na Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (6)
Schronisko dla bezdomnych powstało z materiałów z odzysku, a wygląda jak dzieło sztuki. Przepiękne
Zaloguj się
 • prawdziwek89

  Oceniono 4 razy 4

  Piękny projekt i piękna działalność Siostry (Sióstr). Dzięki takim Siostrom można odzyskać wiarę w Kościół.

 • panna.mela.konfacela

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo

 • fryderykus

  Oceniono 2 razy 2

  wow, pod wrazeniem projektu, jest w nim lekkość

 • nanabun

  Oceniono 1 raz 1

  Siostra Chmielewska to najpiękniejsza twarz polskiego Kościoła. Biskupi do niej powinni na kolanach pielgrzymować, zamiast do Torunia, Może by się dowiedzieli czegoś o Panu Bogu.

 • zaginiony_palik

  Oceniono 4 razy -4

  Najważniejsza jest sala projekcyjna gdzie przebierańcy wyświetlają swoje urojone filmy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX