Mieszkanie na wynajem? W 2020 roku niektóre koszty nawet cztery razy w górę. Można się ustrzec

Każdy właściciel mieszkania, czy innej nieruchomości wynajmowanej w celach zarobkowych, w roku 2020 musi liczyć się ze wzrostem kosztów. Niektóre czynniki mające wpływ na rentowność wynajmu mogą wzrosnąć nawet czterokrotnie. Co zatem podrożeje?

>>> Zobacz także: Inflacja w grudniu wzrosła. Czy wzrosną i stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów hipotecznych? Eksperci programu "Studio Biznes" wyjaśniają

Zobacz wideo
 

Mieszkanie często jest inwestycją, która właścicielowi ma przynosić regularne korzyści finansowe. Ci, którzy myślą o kupnie mieszkania w roku 2020 w celach inwestycyjnych, powinni pamiętać o wzroście wielu kosztów mających wpływ na rentowność.

Na wynajmie mieszkania wciąż da się zarobić, ale nie można zapominać o kosztach

W zależności od lokalizacji, wielkości nieruchomości i jej standardu wynajem przynosi w skali roku od 3 do 10 proc. zysku. W 2020 roku osiągnięcie tego wyniku może okazać się nieco trudniejsze. Wszystko przez wzrost kosztów.

Część spółdzielni mieszkaniowych alarmuje, że w 2020 jest zmuszona podnieść czynsze. Wedle pierwszych doniesień medialnych chodzi o nawet 100-150 zł miesięcznie. Jak tłumaczą się zarządzający budynkami? Najczęściej wzrostem płacy minimalnej, która od stycznia wynosi 2600 zł brutto, gdy w roku 2019 wynosiła o kilkaset złotych mniej.

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w najbliższym roku z pewnością odczują wzrost kosztów utrzymania ich nieruchomości.

- wyjaśnił na antenie TOK FM Mariusz Łubiński, prezes firmy ADMUS, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami.

Realny wpływ na ogólny koszt wynajmu mieszkania może mieć też podwyżka za śmieci. Dla przykładu w Warszawie od lutego zmieniają się nie tylko stawki, ale sposób naliczania opłat.

Będą one pobierane od powierzchni lokalu, nie od liczby osób mieszkających pod danym adresem. W praktyce mieszkańcy stolicy, a więc i wynajmujący, zapłacą nawet o 300 proc. więcej. W innych dużych miastach podwyżki są niższe, ale również odczuwalne - wyniosą ok. 100 proc.

Zadbaj o segregację śmieci, bo opłata może wzrosnąć cztery razy

Warto pamiętać, że segregacja odpadów jest od 2020 roku obowiązkowa, a jej brak może wiązać się ze zwiększeniem ceny za odbiór aż czterokrotnie. W praktyce podniesieniu opłaty będzie przebiegało najprawdopodobniej na podstawie decyzji administracyjnej nakładanej na właściciela lokalu przez władze samorządowe.

Samorządy nie wypracowały w tej kwestii procedur, dlatego, że przepisy obowiązują zaledwie od paru dni, jednak z konsekwencjami braku segregacji odpadów trzeba się liczyć. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób wynajmujących mieszkania, które mogą ponieść finansowe konsekwencje działań swoich lokatorów lub gości.

Drożeją też inne składowe kosztu wynajmu - ceny prądu wzrosną o ok. 10 proc., co przesądziła decyzja Urzędu Regulacji Energetyki. Prawdopodobny, chociaż w mniejszej skali, jest też wzrost opłat za wodę i odbiór ścieków. Spośród wszystkich czynników, które mają wpływ na koszt wynajmu mieszkania rosną więc niemal wszystkie. Warto wziąć to pod uwagę podejmując decyzję o inwestowaniu w mieszkanie na wynajem.

Więcej mieszkań idealnych na wynajem znajdziesz w serwisie Domiporta.pl