Australia: architekci za darmo przygotują projekty dla osób, które straciły domy w pożarach

W czasie tegorocznych pożarów Australii ogień jak dotąd strawił ponad 10 mln hektarów terenu i pochłonął 1870 domów. Pomoc zapowiedzieli już australijscy architekci, którzy oferują swoje usługi za darmo pogorzelcom.

Powrót do normalności zapewne zajmie Australijczykom wiele miesięcy, ale to pogorzelcy będą potrzebowali pomocy jako pierwsi, gdyż potracili dobytek całego życia w licznych pożarach. Pomoc zadeklarowali im architekci. 

Zobacz wideo

Architekci na pomoc pogorzelcom

Odbudowa domu - to zapewne pierwsza myśl, jaka rodzi się w głowach osób, które straciły dobytek w następstwie katastrof naturalnych. By móc przeprowadzić odbudowę, potrzebny jest projekt, który uwzględnia wszystkie lokalne przepisy oraz specyfikę zniszczonej w pożarze infrastruktury. 

By pomóc wszystkim, którzy utracili dobytek w pożarach, ponad trzysta australijskich studiów architektonicznych postanowiło pracować za darmo podczas projektowania nowych domostw. Założyli oni specjalną organizację Architects Assist. Całość powstała z inicjatywy architekta Jiri Leva, założyciela australijskiego studia Atelier Jiri Lev. - W architekturze jest wielu szczodrych ludzi, którzy zawsze chętnie pomagają - powiedział w rozmowie z serwisem Dezeen.com. 

Pomoc architektów skupionych w organizacji jest o tyle uzasadniona, że nie w każdym miejscu Australii jest jednakowy dostęp do takich specjalistów. 

Odbudowa po pożarze

Architekci nowopowstałej organizacji Architects Assist, planują nie tylko pomoc przy odbudowie domów, ale również chcą wspierać małe i średnie firmy. Te zajmą się odbudową całej infrastruktury spalonych miasteczek, konstruowaniem sklepów, kościołów i teatrów. 

Warto również wspomnieć, że do organizacji dołączyło pół tysiąca studentów architektury, oferujących swoje umiejętności do pomocy. Wśród pracowni, które zaoferowały swoje usługi znajdują się także studia odznaczone złotym medalem przez Australijski Instytut Architektury.

Członkowie organizacji wezmą się do pracy, gdy tylko sytuacja pożarowa zostanie opanowana i pierwszy sprzęt budowlany będzie mógł wjechać w strefę pogorzelisk. Założyciel Architects Assist chciałby, by organizacja działa jeszcze po skończonych odbudowach. By byli gotowi pomóc w przyszłych katastrofach naturalnych, które mogą dotknąć Australię. 

Swoją pomoc dla pogorzelców zaoferowała również platforma najmów krótkoterminowych - Airbnb, oferując ofiarom tymczasowe mieszkania na czas ewakuacji. 

źródło: dezeen.com

Oferty nieruchomości znajdziesz na serwisie Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (5)
Australia: architekci za darmo przygotują projekty dla osób, które straciły domy w pożarach
Zaloguj się
 • neurasthenik

  Oceniono 1 raz 1

  Najbardziej żal mi firm ubezpieczeniowych. Wspaniali ludzie, którzy niosą pomoc w przypadku szkód, teraz zbankrutują.

 • dr.hayd

  Oceniono 1 raz 1

  A co zrobić, żeby takie wielkie pożary nie powtórzyły się w przyszłości?

 • anders76

  0

  Moze tym razem zaprojektuja z materialow niepalnych ?

 • anna.pcz

  0

  Katastrofa ekologiczna, wymieranie gatunków a frajerzy z Czerskiej martwią się o warte 500 dolarów australijskich projekty domów które tym "pogorzelcom" zbuduje za darmo państwo (tzn.za wasze też - zagranicznych darczyńców i celebrytów - pieniądze).
  Nie dałam i nie dam na nich ani gorsza bo teraz to już po ptakach a właściwie - po koalach i licznych kangurach których tony zweglonych ciał ukazują telewizje australijskie.
  Ale tak, projekty najważniejsze. Domów typu chata wója Toma - bo takie stodoły tu się "projektuje"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX