Dom "do góry nogami" sprzedany za 85 milionów zł. Powstał przez dęby

Nieruchomość znana jako "dom wspak" bądź "dom do góry nogami" znalazła nowego właściciela. Niezwykła posiadłość swoją nazwę zawdzięcza niezwykłemu układowi pomieszczeń oraz wysmakowanemu designowi.

"Dom wspak" różni się od standardowego tym, że pokoje prywatne znajdują się na niższych kondygnacjach, a pokoje oficjalne, takie jak salon, znajdują się u góry. Wszystko dlatego, że budynek został wykuty w skale i schodzi się w dół, a nie do góry. 

Zobacz wideo

Dom 2017 roku

Oak Pass House - bo tak brzmi prawidłowa nazwa budynku - jest wielokrotnie nagradzaną konstrukcją. Wśród najważniejszych nagród można wymienić tytuł House of the Year przyznany przez czasopismo World Architecture w 2017 roku oraz nagrodę AIA Awards przyznaną przez American Institute of Architects.

zdjęcie ofertowe / compass.com

Dom został ukończony w 2015 roku i znajduje się w Los Angeles. Konstrukcja od razu zachwyciła krytyków architektury, co zaowocowało wieloma nagrodami przyznanymi w późniejszych latach. Za taką koncepcję budynku odpowiadają dęby, które projektanci ze studia Walker Workshop musieli zachować, ponieważ są pod ochroną. Dlatego zdecydowano się na wkopanie budynku we wzgórze, a nie standardową budowę.

Projektanci byli zmuszeni zachować drzewa znajdujące się na działceProjektanci byli zmuszeni zachować drzewa znajdujące się na działce zdjęcie ofertowe / compass.com

Trzy piętra składają się na około 740 metrów kwadratowych powierzchni. Na najwyższym poziomie znajduje się salon, kuchnia, jadalnia, wyjście na niewielki taras oraz elegancki basen. Na niższym piętrze - w części prywatnej - znajdują się sypialnie i łazienki. Najniżej znajduje się siłownia, sala kinowa oraz pokój gier. 

Kupiona po obniżce

Budynek został wystawiony na sprzedaż w marcu minionego roku i po 10 miesiącach znalazł kupca. Jak na rynek luksusowych nieruchomości, które przez lata potrafią pozostawać w ofercie agencji nieruchomości, to bardzo przyzwoity wynik. 

zdjęcie ofertowe / compass.com

Oak Pass House został pierwotnie wystawiony na sprzedaż za 32 mln dolarów, czyli około 123 mln złotych. Ostatecznie został przeceniony na 22,5 mln dolarów (około 85 mln zł). Nieruchomość obecnie zasila zasoby funduszu powierniczego, wcześniej należała do chińskiego rodzeństwa przedsiębiorców - James'a i Denisa Wangów. Transakcję sprzedaży nadzorowała amerykańska agencja nieruchomości Compass

Źródło: compass.com

Nie masz 85 milionów? Poszukaj innych nieruchomości na Domiporta.pl

Więcej o: