Nowelizacja przepisów budowlanych. Zlikwiduje niektóre absurdy i uprości część procedur

Według zapewnień autorów nowelizacji łatwiej będzie otrzymać pozwolenie na budowę, znikną absurdy budowlane związane z paczkomatami, a legalizacja samowoli budowlanych będzie prostsza. Całość ma usprawnić i przyśpieszyć procesy budowlane.

Zatwierdzone zmiany pierwotnie były zgłaszane jeszcze na początku roku, lecz wymagały konsultacji ze środowiskiem branżowym. Pakiet zmian w ustawie o Prawie budowlanym został zatwierdzony przez rząd i wejdzie w życie pół roku od pojawienia się w Dzienniku Ustaw.

Zobacz wideo

 - Chcemy, aby nowe Prawo budowlane było proobywatelskie, deregulacyjne i wolnościowe. Jego nadrzędnym celem jest ułatwienie i podniesienie jakości życia naszych rodaków - podkreśla minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Łatwiej zgłosić budowę

Dla inwestorów planujących budowę najważniejszą zmianą okaże się zmiana dotycząca mniejszej liczby koniecznych dokumentów które należy złożyć w urzędzie.

Po zmianach projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna). Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót. 

- Zamiast taczki z projektami inwestorowi wystarczy kilka teczek. Do wniosku będzie dołączał tylko część obecnego projektu budowlanego. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z czterech do trzech - wyjaśnia wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Projekt ustawy zakłada również wprowadzenie pięcioletniego terminu granicznego dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany. Prowadziło to do niepewności prawnej. Nowe rozwiązania sprawią, że po pięciu latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej wzruszyć.

Absurdalne paczkomaty

Obecne prawo jest restrykcyjne w kontekście zdobycia pozwolenia na postawienie coraz popularniejszych urządzeń automatycznych takich jak biletomaty czy paczkomaty. To ma się zmienić. Biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 metrów włącznie będą wprost w ustawie zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

Samowole budowlane do legalizacji

Bardzo ważną zmianą będzie możliwość łatwiejszej legalizacji przynajmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Zmiana była potrzebna, by móc włączyć te budynki do systemu kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie. 

Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i inwentaryzacji przygotowanej przez geodetę.

Wśród pozostałych zmian warto zwrócić też uwagę na zmiany dotyczące popularnych escape-roomów oraz przyłączy sieciowych. W tej pierwszej kwestii, przy przygotowywaniu nowego escape-roomu konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

Zmiany w ustawie mają również ułatwić budowanie przyłączy do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Ustawa wprowadzi także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Oferty nieruchomości znajdziesz na Domiporta.pl:

źródło: gov.pl