Metody "do it yourself" na wystrój dziecięcego pokoju

Pokój dziecięcy trzeba dostosować do wieku oraz zmieniających się zaintersowań i potrzeb naszych pociech. Jest to jeden z powodów, który przysparza rodzicom zmartwień zwłaszcza w kwestiach finansowych. Drugim problemem jaki napotykają rodzice jest utrzymanie porządku w pokojach dzieci. Jakie patenty możemy zastosować, by łatwo i efektownie zmieniać wystrój w pokoju oraz utrzymać w nim porządek?

Dzięki niektórym patentom będziemy mogli dostosować wystrój pokoju do aktualnych potrzeb dziecka, nie wydając przy tym dużych kwot. Dodatkowo część z pomysłów można wykonać przy pomocy nawet najmłodszych pociech, co rozwinie ich kreatywność.

Lifehacki na plamy i ślady kredek na ścianach 

Jedna z metod, która może pomóc rodzicom zaoszczędzić pieniądze i nerwy to patenty stosowane przy zabrudzeniach ścian. Te w pokoju dzieci brudzą się wyjątkowo często i chociaż dzieciom zwykle to nie przeszkadza - rodziców potrafi to wytrącić z równowagi, zwłaszcza jeśli pociecha postanowi potraktować ścianę jako podkład do swoich rysunków. Jednym ze sposób na starcie śladu kredek jest umycie ściany wilgotną gąbką obsypaną sodą oczyszczoną. Druga metoda to zastosowanie na ślad cienkiej warstwy pasty do zębów i starcie śladu szorstką stroną gąbki. Na kredki ołówkowe działa także lakier do włosów, który po chwili ściera się ze ściany razem z malunkiem. Metody te lepiej sprawdzą się w przypadku ścian kolorowych. Rysunki na białej ścianie można jedynie delikatnie zeskrobać, pomalować miejsce specjalną farbą do zacieków i później białą farbą, która została nam po malowaniu.

Na tłuste plamy na ścianach najlepiej zadziała odciśnięcie zabrudzenia na ręcznik lub bibułę, posypanie ściany mąką ziemniaczaną i zmycie plamy po kilku godzinach. Kolejna metoda to użycie pianki do golenia, którą zmywa się mokrą szmatką po około trzech godzinach. Aby łatwiej radzić sobie z zabrudzeniami ścian, warto w pokojach dla dzieci zainwestować w specjalną, zmywalną farbę akrylową. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wybór farb lateksowych, które nie pozwalają, by brud "wniknął" w ścianę, a usunięcie plam czy śladów po kredkach jest wtedy bardzo proste - wystarczy usunąć zabrudzenie ciepłą wodą bez ryzyka zniszczenia ściany.

Sposoby i patenty na ciekawy wystrój pokoju dziecięcego

Ciekawym sposobem na wykorzystanie mebli jest np. stworzenie z nieużywanej półki, domku dla lalek. W zależności od miejsca, którym dysponujemy, może to być jedna kwadratowa szafka, jak i ich połączenie. Wnętrze takiego domu może być zaprojektowane już przez nasze dziecko. Wystarczy użyć kleju oraz papieru do pakowania, które będą "tapetami" na ścianach takiego domku. Reszta wystroju zależy już od kreatywności naszych i dziecka.

Kolejnym patentem dla pokoju dziecka jest odnowienie starych, drewnianych mebli poprzez pomalowanie ich na nowy kolor. Dobrym rozwiązaniem będzie też namalowanie na nich ciekawych dla dzieci wzorów: często na dziecięcych krzesłach, taboretach czy szafkach pojawiają się motywy zwierząt czy roślin. Aby ułatwić sobie pracę warto skorzystać z gotowych szablonów. Wygląd mebli można też odświeżyć wymieniając w ich uchwyty. Przykładem może być szafka dla dziecka, w której zamontowane zostały uchwyty z figurek w kształcie dinozaurów: przygotowanie takiego mebla można zobaczyć na blogu tekstualna.pl. Sposoby na kreatywne wykorzystanie dobrze dostępnych na naszym rynku mebli udostępniane są m.in. na stronie ikeahackers.net.

 

Innym pomysłem, który możemy samodzielnie wykonać, jest przygotowanie tablicy kredowej lub magnetycznej, na której dziecko może zapisywać plan lekcji lub swoje obowiązki domowe. Dobrą motywacją dla maluchów jest tzw. mała tablica sukcesów, której przygotowanie zostało opisane tutaj. Aby stworzyć tablicę, na której możemy pisać kredą i przyczepiać karteczki na magnes, potrzebujemy: ramy, sklejki, farby tablicowo-magnetycznej oraz wałka. Sklejkę malujemy trzy razy farbą. Po jej całkowitym wyschnięciu wsadzamy sklejkę w ramę, do której ją przyklejamy lub mocujemy na wkręty i tym samym otrzymujemy prostą, kreatywną tablicę dla dziecka.

 

Kolejnym sposobem na zmianę wystroju są filcowe zawieszki, które możemy zamocować na ścianie lub na stelażu nad łóżkiem dziecka. W ten sposób możemy stworzyć spersonalizowaną ozdobę dla naszej pociechy, a zajęcie to nie wymaga od nas dużych zdolności krawieckich. Wystarczy przygotować szablony interesujących nas motywów - zwierząt, roślin, kosmosu itp. oraz wycięcie filcu w tych kształtach. Następnie zszywamy dwie strony filcu stopniowo wypełniając zawieszkę np. watą kosmetyczną. Przygotowanie filcowych zawieszek do karuzeli nad łóżko dziecka można zobaczyć na tym filmiku:

 

Prosta w wykonaniu jest także lampa-chmura, do której konstrukcji wystarczy papierowy lampion, klej oraz wata.

 

Ogłoszenia nieruchomości znajdziesz na Domiporta.pl.

Więcej o: