Poznaliśmy najładniejsze zdjęcie architektoniczne 2019 roku. Przedstawia muzeum Twist

Poznaliśmy zwycięzcę prestiżowego konkursu Architectural Photography Awards 2019, jest nim pochodzący z Rumunii Laurian Ghinitoiu. W niesamowitym kadrze uchwycił muzeum Twist w norweskim Jevnaker.

Wśród zgłoszonych zdjęć są ujęcia obrazujące nowe budynki, ale również kadry ilustrujące przemiany społeczne zachodzące w miastach czy ujęcia natury z pięknie wpisanymi w nie budynkami. Jednym z członków jury był Paweł Paniczko, pochodzący z Białegostoku zwycięzca zeszłorocznej edycji konkursu. 

Najlepsze zdjęcia architektury

W konkursie sponsorowanym przez dostawcę materiałów budowlanych Sto oraz wspieranym przez WAF, czyli Światowy Festiwal Architektury (z ang. World Architecture Festival) zwycięzcą głównej nagrody został Laurian Ghinitoiu.

Twist Muzuem w Jevnaker, NorwegiaTwist Muzuem w Jevnaker, Norwegia Laurian Ghinitoiu / archphotoawards.com

Wyróżnione ujęcie zapewniło pierwsze miejsce w ogólnym konkursie. Zwycięzca poza wyróżnieniem otrzymał 3 tysiące dolarów nagrody na odbywającej się w Amsterdamie gali wręczenia nagród.  

Wyjątkowy konkurs

Zdjęcia można było zgłaszać w sześciu kategoriach:

  • Architektura zewnątrz
  • Wnętrza
  • Czucie miejsca
  • Budynki w użyciu 
  • Portfolio (tematyka social housing)
  • Mobilne (zdjęcia wykonane aparatem w telefonie)

Zgłoszono około dwóch tysięcy prac z 42 krajów świata. W tym, niemal jedna trzecia pochodziła z Wielkiej Brytanii (około 29 proc.), 11 proc. z USA, 9 proc z Chin i 5 proc. z Niemiec. Spośród zgłoszonych prac eksperci fotografii i architektury wybrali finałowe 24 kadry, które zostały poddane ocenie odwiedzających wystawę. To widzowie mieli ostateczny głos (poza kategorią Mobilne). 

Wśród jury znajdował się zwycięzca zeszłorocznej edycji, Paweł Paniczko. Ujęcia zgłoszone w konkursie poruszają i dają świadectwo zmieniających się możliwości budowlanych. Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:

Architektura zewnątrz

Budynek Generali Tower w Mediolanie (Włochy), autorstwa pracowni Zahy HadidBudynek Generali Tower w Mediolanie (Włochy), autorstwa pracowni Zahy Hadid MARCO TAGLIARINO / archphotoawards.com

Wnętrza

Wnętrze Victoria & Albert Museum w Londynie, AngliaWnętrze Victoria & Albert Museum w Londynie, Anglia Thomas Knowles / archphotoawards.com

Czucie miejsca

Muzeum Twist w Jevnaker, NorwegiaMuzeum Twist w Jevnaker, Norwegia Laurian Ghinitoiu / archphotoawards.com

Budynki w użyciu

Budynek biurowy w Tokio, JaponiaBudynek biurowy w Tokio, Japonia Yi-Hsien Lee / archphotoawards.com

Portfolio (tematyka social housing)

Ujęcia Porto, PortugaliaUjęcia Porto, Portugalia Claire Tucker / archphotoawards.com

Mobilne (zdjęcia wykonane aparatem w telefonie)

Pawilon w SeuluPawilon w Seulu Jim Kostecky / archphotoawards.com

źródło: archphotoawards.com

Więcej o: