Wynajmujesz komuś mieszkanie? Są spore pieniądze do odzyskania

Osoby fizyczne, które wynajmują mieszkania mają wybór w jaki sposób rozliczyć się z fiskusem. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ma prawo określić się jako czynny podatnik VAT i odzyskiwać sporo pieniędzy wydawanych na naprawy, remonty, wyposażenie. Jak odzyskać swoje pieniądze?

>>> Zobacz także: Szukasz świątecznej inspiracji wystroju domu lub mieszkania? Zobacz jak zrobiła to Joanna Przetakiewicz

Osoby, które wynajmują mieszkanie nie zawsze zdają sobie sprawę, że mogą odzyskać część pieniędzy wydawanych na wyposażenie, remonty, czy naprawy. Tymczasem zgodnie z przepisami odliczanie podatku VAT od zakupionej nieruchomości przysługuje nie tylko firmom, ale również osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej.

Ustawa, która daje możliwość odliczania 23 proc. podatku VAT weszła w życie 11 marca 2004 r., wiele osób wciąż nie zdaje sobie jednak z prawnej możliwości, która otwiera drogę do zwiększenia korzyści finansowych. Z odliczenia skorzystać może nabywca nieruchomości będący osobą fizyczną, która nie prowadziła do tej pory żadnej innej działalności gospodarczej, który zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. 

Daje to możliwość księgowania faktur z tytułu nabycia nieruchomości - za najem trzeba wystawiać faktury VAT - wyjaśniają eksperci portalu Newseria. Ich odbiorcą nie może być np. firma, której wynajmiemy lokal. My firmy mieć jednak nie musimy. Mimo tego wydatki związane z wykończeniem, wyposażeniem i utrzymaniem apartamentu można wliczyć w koszty prowadzenia działalności.

Chcesz odzyskać pieniądze? Trzeba spełnić dwa warunki

Po pierwsze, aby otrzymać zwrot podatku VAT w wysokości 23 proc. właściciel mieszkania nie może wykorzystywać go dla własnych potrzeb przez 180 dni od daty zakupu. Po upływie tego czasu należy złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym. Po drugie - przez 180 dni apartament musi być w całości używany do wykonywania czynności opodatkowanych pełną stawką VAT w wysokości 23 proc., czyli np. najmu lokalu.

Osoba, która chce skorzystać z możliwości odliczenia VAT-u musi dokonać wyboru pomiędzy rozliczeniem miesięcznym lub kwartalnym. W deklaracji tej możemy również obniżyć kwotę należnego podatku, przenieść jego nadwyżkę na kolejne okresy rozliczeniowe lub złożyć wniosek o zwrot nadwyżki. 

Więcej o: