Ich domy otoczyły sieci energetyczne. "Nikt nie będzie wypoczywać w cieniu huczących słupów"

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął sprawę właścicieli nieruchomości z okolic Suwałk, w pobliżu których wyrosły linie wysokiego napięcia. Poszkodowani pozwali skarb państwa twierdząc, że nikt nie będzie chciał wypoczywać w cieniu wielkich, huczących słupów energetycznych. Jaką decyzję podjął NSA?

Właściciele kilku nieruchomości z rejonu Suwałk zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o pomoc w kwestii linii energetycznych 440 kV, które otoczyły ich domy. Poszkodowani, którzy złożyli pozwy w sądach, twierdzili, że odszkodowania, które otrzymali od Skarbu Państwa nie są wystarczające.

Powodzi argumentowali, że roszczenia wypłacono im jak za działki rolne. Tymczasem rejon słynie z działalności agroturystycznej, która w przypadku nieruchomości otoczonych słupami energetycznymi nie będzie możliwa. "Nikt nie będzie chciał wypoczywać w cieniu wielkich, huczących słupów energetycznych" - argumentowali cytowani przez "Rzeczpospolitą" właściciele domów.

>>> Zobacz także: Jeżeli decyzją polityczną zwiększa się koszty dla ludności, cała reszta zwyżki kosztów pójdzie w ceny dla przemysłu

Sąd stanął po stronie państwa

Naczelny Sąd Administracyjny dwie sprawy, które do niego trafiły, rozpatrzył negatywnie dla właścicieli nieruchomości. Wcześniej podobną decyzję podjął WSA.

Zgodnie z wyrokiem obecność linii energetycznych nie blokuje możliwości uprawiania roślin. Sąd nie zgodził się zatem z twierdzeniem, że wybudowanie słupów ograniczyło możliwości inwestycyjne właścicieli. Wyrok jest prawomocny.

Kupujesz dom lub ziemię? Sprawdź co z wywłaszczeniem

Dlaczego budowa linii energetycznych była w okolicach Suwałk możliwa? Władze wykorzystały zapisy specjalnej ustawy wywłaszczeniowej, która ułatwia procedury odszkodowawcze. Inwestycję uznaną bowiem za istotną dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. 

Warto wiedzieć, że nieruchomość - dom, ziemia - mogą zostać wywłaszczone nie tylko w celu budowy instalacji energetycznej, ale np. drogi. To szczególnie istotne w kontekście powstających w Polsce dróg ekspresowych. Przed zainwestowaniem w daną nieruchomość warto sprawdzić, czy państwo nie ma wobec niej planów.

Więcej o: