Myślisz o kupnie mieszkania, by na nim zarobić lub wynająć? Wedle tych danych warto się spieszyć

Osoby, które wciąż zastanawiają się nad zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych powinny poznać dane za trzeci kwartał roku. I wziąć pod uwagę nowe przepisy, które w życie wchodzą za nieco ponad rok.

Mieszkania w III kwartale roku podrożały wyraźniej, niż w poprzednim kwartale. Tak wynika z analiz portalu Bankier, "Pulsu Biznesu" i firmy Cenatorium, które wzięły pod uwagę nieruchomości dostępne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

>>> Zobacz także: Na ekranie poucza wszystkich jak urządzić mieszkanie. Sprawdź, jak poradziła sobie we własnej nieruchomości

Generalny wniosek? Chociaż ceny rosną, eksperci nie przewidują w najbliższej perspektywie ich znaczącego spadku, dostrzegają jedynie możliwość wyhamowania tempa wzrostu. Inwestorzy powinni wziąć to pod uwagę.

"Gwałtowne spowolnienie jest mało prawdopodobne. Prędzej doczekamy się spokojnego wypłaszczenia i ewentualnie lekkiej korekty" - ocenia rynek nieruchomości Marcin Krasoń, ekspert obido.pl. cytowany przez Bankier.pl.

Mieszkania w Warszawie podrożały nawet o 7 proc. w kwartał i 19 proc. w rok.

Wciągu trzeciego kwartału 2019 r. ceny mieszkań w Warszawie wzrosły bowiem średnio od 1 do 7 proc. Podwyżki są tym silniejsze, im większy metraż. W przypadku lokali o powierzchni powyżej 100 metrów wyniosły one 7 proc., dla mieszkań 60-70-metrowych podskoczyły o 4 proc. W trzecim kwartale nie zmieniły się ceny lokali o powierzchni od 40 do 60 metrów.

Jeszcze większe wzrosty widać w skali roku. Tu rozpiętość wzrostu cen jest naprawdę spora - wynosi od 4 proc. dla lokali od 80 do 100 metrów przez 11 proc. dla mieszkań 50-60-metrowych aż po 19 proc. dla mieszkań liczących więcej niż 100 metrów kwadratowych.

Uwaga na zmiany, które nadchodzą

Inwestorzy powinni też wiedzieć, że od 2021 roku będą obowiązywać nowe normy dotyczące warunków technicznych nieruchomości. Chodzi m.in. o współczynnik przenikania ciepła U. Norma będzie wyższa, co może być impulsem do kolejnych podwyżek. Doskonalsze izolowanie budynku wymaga droższych materiałów.

Dziś wartość współczynnika Ep nie może przekroczyć 95 kWh/m2·rok. Od 2021 roku jego maksymalna wartość wyniesie 70 kWh/m2·rok.

Oferty mieszkań znajdziesz na Domiporta.pl:

Więcej o:
Skomentuj:
Myślisz o kupnie mieszkania, by na nim zarobić, lub wynająć? Wedle tych danych warto się spieszyć
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX