Budynek usługowy w kontenerze? Buduje się szybko i wygląda nowocześnie

Polacy budują głównie z tradycyjnych materiałów i technologii. Trudno ich przekonać do budownictwa szkieletowego-drewnianego czy modułowego. Na szczęście pojawiają się realizacje, które udowadniają, że można inaczej. Tak jest właśnie z siedzibą firmy D105 w Katowicach.

Ciekawym przykładem technologii budowlanych, które mają sporo zalet, ale niewiele inwestorów z nich korzysta są domy modułowe, przygotowywane z kontenerów ładunkowych. 

Budynek w kontenerze

Sam pomysł na domy kontenerowe nie jest wcale taki stary, ponieważ pierwsze udane realizacje tego rozwiązania sięgają lat 70.. W Polsce rozwiązanie się nie przyjęło na masową skalę i tego typu realizacje do wyjątkowi. Twórcy projektu gabinetu medycyny estetycznej w Katowicach - pracownia Grupa Concept - postanowili zmierzyć się z tym ciekawym budulcem. 

 

Architekci zaproponowali zwartą bryłę złożoną z 20 kontenerów uzupełnionych żelbetowym łącznikiem pełnym szerokich okien. Dzięki temu sprytnemu połączeniu, budynek nie wygląda jak obity blachą garaż, a jak modernistyczny budynek z charakterem. 

Technologia modułowa

Sprowadzone w celu budowy kontenery miały wymiary 3 x 3 x 6 m, co umożliwiało ich zgrabne i szybkie łączenie. W ten sposób powstał budynek, w którym znajdują się gabinety dentystyczny oraz medycyny estetycznej wraz z pomieszczeniami pomocniczymi oraz poczekalnią i recepcją.  Wewnątrz znajduje się również sala wykładowa dla przybywających na szkolenia specjalistów oraz niewielkie mieszkanie. 

 

Rzecz jasna, takie budownictwo jest droższe od tradycyjnego, gdyż wymaga indywidualnego podejścia projektantów i wykonawców konstrukcji. Dużo lepiej wypada natomiast pod względem czasu przygotowania. Prace nad siedzibą D105 rozpoczęły się na przełomie 2018/19 roku, a w chwili obecnej placówka już prężnie działa. Warto przypomnieć, że proces budowlany obiektów tego typu to średnio dwa lata. 

Jak podał architekt Mariusz Zalejski, prace nad budynkiem trwały łącznie osiem miesięcy. Wykonanie fundamentów i uzbrojenia działki (wraz z rozbiórką istniejącego obiektu) to dwa miesiące prac, montaż kontenerów - cztery miesiące, wykończenie wnętrz i montaż instalacji kolejne cztery.