Z akrylu, stali emaliowanej, a może z kompozytu? Wybierz odpowiednią wannę do swojej łazienki

Pomimo rosnącej popularności prysznica, wielu z nas nie wyobraża sobie łazienki bez wanny. Nowoczesne modele produkowane są z różnych materiałów i w różnych kształtach. Jedynym ograniczeniem decydującym o montażu wanny jest wielkość pomieszczenia.

Zanim kupimy wannę powinniśmy wziąć pod uwagę nasze wymagania co do jej wielkości, a także powierzchnię i możliwości funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni w łazience.

Na rynku dostępny jest pełen wachlarz produktów – wanny akrylowe, stalowe, z kompozytu, a także wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak hydromasaż, uchwyty czy antypoślizgowe dno. Niektóre modele mają hydrofobową powłokę, na której cząsteczki wody nie zatrzymują się i tym samym nie pozostawiają kamiennego osadu. Skutkuje to łatwiejszym czyszczeniem urządzenia, a sam proces będzie wymagał zużycia mniejszej ilości wody, co ma istotne znaczenie, biorąc pod uwagę ochronę środowiska.

A jeśli będziemy chcieli korzystać z wanny jak z prysznica, wystarczy na jej brzegu zamontować parawan.

Nie tylko z akrylu

Kiedyś na naszym rynku dominowały wanny żeliwne i stalowe. Oba te materiały nadal mają swoich zwolenników. Pierwszy z nich ceniony jest przede wszystkim za trwałość. Wanny żeliwne, często stylizowane, chętnie montowane są na przykład w łazienkach w stylu retro. Ich wadą jest mniejszy wybór kształtów w porównaniu z innymi wannami.

Z kolei wanny stalowe emaliowane są odporne na zarysowania, domowe środki czyszczące oraz na działanie światła i promieniowania UV. Dzięki temu nie blakną, nie ulegają matowieniu oraz zachowują bardzo długo połysk i kolor. Niestety, w tego typu wannach szybciej stygnie woda niż np. w modelach z akrylu. Można to częściowo zniwelować, montując je w specjalnych nośnikach ze styropianu.

Wanny akrylowe zaczęły być modne w latach 90. ubiegłego wieku. Akryl jest nie tylko ciepły w dotyku, ale też bardzo plastyczny, co ułatwia formowanie najróżniejszych kształtów. Możemy zatem wybierać spośród modeli okrągłych, owalnych, narożnych symetrycznych i asymetrycznych. Dzięki temu tego typu wanny cieszą się dużą popularnością, chociaż nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto o tym pamiętać i nie stosować do ich czyszczenia detergentów, zawierających substancje ścierające.

Zdaniem Klaudii Bączek, brand communication firmy Roca, obecnie najmodniejsze są wanny z kompozytu, czyli materiału stworzonego na bazie składników mineralnych – rozdrobnionych skał dolomitowych w połączeniu z żywicami poliestrowymi. Jego skład jest pilnie strzeżoną tajemnicą każdego producenta. Duża plastyczność kompozytu daje niespotykane wcześniej możliwości tworzenia kształtów i wzorów wanien. Ponadto materiał ten jest trwały, odporny na plamy i promieniowanie ultrafioletowe, a idealnie gładka powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu czystości. Jeśli w trakcie użytkowania powstaną rysy lub zadrapania można je łatwo usunąć przez spolerowanie powierzchni.

Moda na prostotę

Kształt wanny ma duży wpływ na to, ile zajmuje ona miejsca łazience.

• Prostokątne. Montuje się je pod ścianą, w narożnikach lub we wnękach. Długość standardowych modeli zaczyna się od 100 cm, a kończy na 180 cm.

Ponieważ minimalistyczny trend nie wychodzi z mody od wielu lat, to nikogo nie powinno dziwić, że najwięcej sprzedaje się wanien prostokątnych.

Opinię tę potwierdza Iwona Białobrzeska, product manager firmy Geberit. Z raportu dla marki Koło wynika również to, że najczęściej wybieranym rozmiarem jest wanna o długości 170 cm, na drugim miejscu plasuje się urządzenie o długości 160 cm. - Poza tym ostatnio klienci coraz chętniej wybierają modele z odpływem na środku, który sprawdza się świetnie w łazienkach dla par i umożliwia swobodną kąpiel we dwoje - dodaje.

• Narożne. Uważa się, że takie wanny sprawdzają się w małych łazienkach. Jest to prawda pod warunkiem, że zdecydujemy się na zakup urządzenia asymetrycznego, w którym jeden z boków jest krótszy (zwykle od 90 do 110 cm). Natomiast wanny narożne symetryczne mają boki tej samej długości (od 110 do 160), więc zajmują więcej miejsca.

• Owalne. Na ogół są to urządzenia wolno stojące prezentujące się niezwykle efektownie, ale w dużych łazienkach. Ich szerokość wynosi 75-85 cm, a długość 160-190 cm.

Relaks we własnej łazience

Zapewni go nam z pewnością wanna z hydromasażem. Wybierać można spośród różnorodnych systemów hydromasażu łączących działania masażu powietrznego, wodnego lub wodno-powietrznego.

- Decydując się na montaż wanny z hydromasażem, należy odpowiednio przygotować miejsce do jej zamontowania, zauważa Marcin Wargoś – product manager w firmie Sanplast. - Przede wszystkim trzeba wcześniej zadbać o to, by podłoże było dobrze wypoziomowane. Następnie musimy doprowadzić zasilanie o napięciu 230 V zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo-prądowym o mocy 30 mA, wentylację zapewniającą swobodny dopływ powietrza do urządzeń i elementów wyposażenia oraz instalację wodno-kanalizacyjną. Właściwe zamontowanie tych elementów to podstawa bezpieczeństwa użytkowania każdej wanny z hydromasażem - dodaje.

Koszty zakupu

Cena wanny zależy od wielu parametrów, w tym jej wielkości, materiału z jakiego jest wykonana oraz wyposażenia.