Program "Mieszkanie za remont" zyskuje popularność. Dla gmin to świetny pomysł na pozbycie się pustostanów

"Mieszkanie za remont" to potoczna nazwa licznych programów organizowanych przez gminy mających na celu wykorzystanie pustostanów, które z jakichś powodów nie mogą zostać przekazane na mieszkania komunalne. Program jest prowadzony np. w Tarnowie.

Za mieszkania komunalne odpowiada konkretna dla danego obszaru gmina. Często posiada wiele lokali, lecz nic nie może z nimi zrobić, gdyż nie spełniają one podstawowych warunków np. sanitarnych. Następuje impas, gdyż gmina z jednej strony nie może ich przekazać na mieszkania komunalne, a z drugiej nie stać jej na kosztowne adaptacje i remonty. Wyjściem z problemu jest program "Mieszkanie za remont". 

Mieszkanie za remont

Idea programu (choć nie zawsze nazywa się on tak samo) jest prosta. Gmina oferuje mieszkanie na wynajem na preferencyjnych warunkach, bywa też, że z możliwością dojścia do własności, w lokalach niespełniających warunków mieszkaniowych do remontu bądź adaptacji.

Uczestnicy akcji deklarują, że wyremontują lokal, by spełniał warunki i dzięki temu mogą w nim zamieszkać, uiszczając niewielką opłatę. Ta różni się w zależności od programu oraz miasta, w którym jest zorganizowana. Np. w 12 odsłonie programu w Katowicach cena najmu wyremontowanego mieszkania wynosiła od 4 do 6 zł za m2. Oznacza to, że najemcy, którzy odnowili mieszkanie o powierzchni np. 50 m2 płacili za nie czynsz w wysokości 200-300 zł, przy średniej cenie rynkowej wynoszącej ponad 2 tysiące złotych według danych serwisu Domiporta.pl.  

Oczywiście uczestnicy programu muszą spełnić warunki określone w regulaminie programu. Szczegóły przepisów mogą być różne dla każdej edycji programu i wybranego miasta. Najczęściej spotykanym warunkiem jest kryterium dochodowe na członka rodziny oraz brak prawa do innego lokalu mieszkalnego. 

Wiadomości o działaniu takiego programu można najczęściej znaleźć na stronach urzędowych wybranych urzędów gminy. Np. trwa nabór wniosków w Tarnowie, chętni mają czas na złożenie podania do 20 grudnia br. 

Zainteresowanie programem

Nie ma oficjalnego zestawienia tego typu działań, gdyż każda gmina czy magistrat realizują takie programy ze swojej inicjatywy. Przykładowo - katowicki magistrat realizuje program "Mieszkanie za remont" od 2016 roku i do tej pory przeznaczył na ten cel około 270 lokali. 

- Mieszkanie za remont to doskonała okazja na znalezienie swego lokum dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym. Program jest bardzo ważny z punktu widzenia miasta, bo pozwala nie tylko zaspokajać ważne potrzeby mieszkańców, lecz także sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarza się także tak, że osoby spoza Katowic otrzymując "mieszkanie za remont", meldują się w Katowicach i tutaj odprowadzają też podatki, co jest ważne w dobie wyzwań demograficznych - mówi w oficjalnej depeszy prasowej Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Program jest bądź był realizowany w różnych miastach: Katowicach, Tarnowie, Łodzi, Krakowie czy Jaworznie. 

źródło: samorzad.pap.pl, tarnow.pl

A mieszkania na rynku komercyjnym znajdziecie tutaj: 

Więcej o:
Skomentuj:
Program "Mieszkanie za remont" zyskuje popularność. Dla gmin to świetny pomysł na pozbycie się pustostanów
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX