Cztery wieżowce połączone na wysokości 250 m szklanym mostem - takie rzeczy tylko w Chinach

Kompleks Raffles City Chongqing to jedna z najdroższych realizowanych właśnie inwestycji w Chinach. Całość składa się z ośmiu wieżowców, z których cztery są połączone przeszklonym łącznikiem na wysokości 250 metrów.

Chiński przemysł budowlany to zupełnie inna skala niż to, czym się zajmują deweloperzy w krajach Unii Europejskiej czy USA. Buduje się dużo i w ogromnej skali. Nie inaczej jest z Raffes City Chongqing. 

Budynek u ujścia rzeki Jangcy 

Budowa całego kompleksu trwa od ośmiu lat i ma zakończyć się wiosną przyszłego roku. Jednym z ostatnich kamieni milowych był moment montażu szklanego łącznika między czterema budynkami. 

Wieże kompleksu mają wysokość od 250 do 350 metrów, co oznacza, że każdy jest wyższy niż Pałac Kultury i Nauki, uznawany za najwyższy budynek w Polsce (237 metrów wraz z iglicą).  Wszystkie budynki łącznie będą miały powierzchnię 817 tys. metrów kwadratowych, a cały kompleks zajmuje teren o powierzchni 92 tys. metrów kwadratowych. Za budowę odpowiada największy deweloper w Chinach - CapitaLand.

Szklany łącznik

Cztery z ośmiu wież są połączone szklanym łącznikiem o długości 300 metrów, który nosi nazwę Kryształ (z ang. Crystal). W momencie otwarcia będzie drugim najwyżej położonym szklanym mostem na świecie. Pierwsze miejsce nadal będzie należeć do pomostu w wieżowcu Kingdom Centre w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej. 

W jego wnętrzu ma się znaleźć nie tylko szeroki korytarz, który połączy cztery budynki, ale również dwa baseny, restauracje, galeria, ogrody z drzewami oraz panoramiczne okna do podziwiania widoków. 

Za projekt całego założenia odpowiada studio projektowe Safdie Architects, których inną znaną realizacją jest Marina Bay Sands Integrated Resort w Singapurze, gdzie wielki basen umieszczony na szczycie trzech budynków łączy je w jedną całość.