Za ścianą z litego betonu znajduje się 250 tysięcy światowych arcydzieł - oto "forteca sztuki"

Luwr ma w swoich licznych magazynach 250 tysięcy eksponatów. Postanowiono zebrać je w jednym bezpiecznym miejscu. W tym celu zbudowano "fortecę sztuki", budynek tak duży, że w jego wnętrzu mieści się "bulwar dzieł sztuki".

Ukończony w 2019 budynek Centre de conservation du Louvre à Liévin znajduje się w miejscowości Lens, niecałą godzinę jazdy autem od Paryża. Zostaną w nim umieszczone wszystkie nieeksponowane na co dzień dzieła z zasobów Luwru. 

Zasoby Luwru

W samym kompleksie muzeum o powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych mieści się około 380 tysięcy eksponatów. Do tej pory pozostała, nieeksponowana część była przechowywana w 60 różnych magazynach na terenie Francji. Stanowiło to dla władz muzeum poważny problem logistyczny. 

Podjęły więc w 2012 roku decyzję o rozpisaniu konkursu na projekt ogromnego magazynu na pozostałe eksponaty. Ich liczba jest szacowana na około 250 tysięcy dzieł. Konkurs wygrała pracownia Rogers Stirk Harbour + Partners. Budynek powstawał od 2015 roku, a jego ukończenie zajęło wykonawcy cztery lata. W tym momencie trwa przewożenie dzieł sztuki do obiektu w Lens. 

"Forteca sztuki"

Architekci odpowiedzialni za ten projekt, nie kryją swojej inspiracji ogromnymi murami twierdzy w miejscowości Lens. Stąd wzięła się robocza nazwa "forteca sztuki".  

Bulwar dzieł sztuki we wnętrzuBulwar dzieł sztuki we wnętrzu materiały prasowe / Rogers Stirk Harbour + Partners

Magazyn w Lens to budynek o bryle trapezu z grubymi ścianami z litego betonu oraz przeszkloną fasadą. Wysokość pomieszczeń ma rozpiętość od trzech do sześciu metrów w zależności od przeznaczenia. Na 20 tysiącach metrów kwadratowych jest składowane 250 tysięcy eksponatów. 

Przez oś wzdłużną budynku jest przeprowadzony ogromny korytarz, po którym mogą poruszać się pracownicy oraz pojazdy - projektanci nazwali go pieszczotliwie "bulwarem dzieł sztuki". W konstrukcji znajdują się nie tylko magazyny, lecz także pracownie konserwatorskie i przestrzenie biurowe. Wykonanie budynku pochłonęło 35 milionów euro.  

źródło: rsh-p.com

Oferty nieruchomości znajdziecie tutaj:

Więcej o: