Najdroższa polska ulica dopiero na 37. miejscu w światowym rankingu prestiżowych adresów

Ulicą o najwyższych czynszach jest ponownie Causeway Bay w Hongkongu, gdzie za roczny najem metra kwadratowego trzeba zapłacić około 26 tysięcy euro. Najdroższa polska ulica - Nowy Świat w Warszawie - uplasował się dopiero na 37. miejscu.

Raport "The World's Most Expensive Shopping Streets Revealed" publikowany przez międzynarodową agencję nieruchomości biznesowych jest przygotowywany od 1988 roku. Obejmuje on 448 lokalizacje na 68 rynkach. 

Hong Kong ponownie na prowadzeniu

Causeway Bay została uznana za najdroższą ulicę handlową na świecie w zeszłym roku i utrzymała się na pierwszym miejscu. Wcześniej to miano należało do słynnej Piątej Alei w Nowym Jorku - obecnie na drugim miejscu kwotą 21 tysięcy euro za m2 rocznie. Trzecie miejsce należy do Europy - czyli, londyńskiej ulicy New Bond Street gdzie najemcy muszą się liczyć z kwotą około 16 tysięcy euro za rok najmu metra kwadratowego. 

W pierwszej dwudziestce najdroższych adresów, jedenaście znajduje się w Europie, siedem w Azji i po jednym w USA i Australii. Właśnie ulica Pitt Street Mall w Sydney zaliczyła najwyższą podwyżkę w tym roku, aż o prawie 18 procent w porównaniu z zeszłym rokiem. Wysoką pozycję zajęła również ulica Na Príkope w czeskiej Pradze, która znalazła się na 19. miejscu.

Polska daleko za Czechami

Najdroższą polską ulicą pozostał Nowy Świat w Warszawie, gdzie najemcy muszą się liczyć z kosztem nawet 960 euro za metr kwadratowy rocznie. Taka kwota wystarczyła na zdobycie, jedynie 37. lokaty w całym zestawieniu. 

Co ciekawe, żadna polska ulica ujęta w badaniu nie zmieniła swojej pozycji w rankingu w porównaniu do zestawienia ubiegłorocznego. Na drugim miejscu znajduje się ulica Floriańska w Krakowie, a trzecia jest Marszałkowska w stolicy. Spośród dziesięciu najdroższych adresów w Polsce pięć znajduje się w Warszawie.

źródło: cushmanwakefield.com

Oferty nieruchomości znajdziecie tutaj: