Ceny mieszkań nigdy nie spadają - tak uważa prawie połowa Polaków

Ceny mieszkań nadal rosną, choć już nie tak intensywnie jak na przełomie 2017-2018 roku. Jak wynika z listopadowego badania ING - 48 procent badanych Polaków nie wierzy, że mieszkania mogą tanieć.

Bardzo możliwe, że w całym 2019 roku zostanie oddanych 200 tysięcy nowych mieszkań. Byłby to rekord od czasów upadku poprzedniego ustroju w 1989 roku. Klienci nadal walą drzwiami i oknami, a deweloperzy budują na potęgę. Być może kupujących dodatkowo motywuje przeświadczenie, że "taniej nie będzie"?

Ceny nieruchomości będą rosły

Bank ING cyklicznie bada sytuację na rynku finansowym oraz sytuacje mieszkaniową w wybranych krajach UE, USA i Australii. W najnowszej odsłonie raportu, na pytanie "Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem: Ceny domów nigdy nie spadają” - 32 procent badanych Polaków  odpowiedziało - Tak, a 16 procent - zdecydowanie tak. Co daje łączny wynik 48 procent ankietowanych, przy czym należy zaznaczyć, że 28 procent zaznaczyło odpowiedź - nie wiem. 

materiały prasowe / Sytuacja mieszkaniowa Polaków 2019

Taki wynik nie może być zaskoczeniem, ponieważ nieruchomości z różnym tempem drożeją praktycznie od zakończenia poprzedniego kryzysu w 2011/12. Polacy po prostu nie pamiętają, by działo się inaczej, ale nie odróżniamy się w tej kwestii od innych badanych krajów. 

- Pamięć o kryzysie finansowym i spadających wówczas cenach nieruchomości wygasła w Polsce około roku 2017. Obecnie aż 48% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że ceny nieruchomości nigdy nie spadają a tylko 24% jest przeciwnego zdania. Odsetki te nie zmieniły się istotnie od ubiegłego roku. - czytamy w komentarzu raportu "Sytuacja mieszkaniowa Polaków 2019".

"Taniej nie będzie"

Wśród wszystkich badanych narodowości to Polacy okazali się największymi pesymistami. Jak wynika z raportu ING, w ciągu roku zwiększyła się liczba Polaków twierdzących, że ceny nieruchomości będą rosły. W 2018 odsetek ankietowanych uważających, że ceny "bardzo wzrosną" wynosił 18 proc., a w tym roku jest to już 32 procent. 

materiały prasowe / Raport 'Sytuacja mieszkaniowa Polaków 2019'

 - Odsetek Polaków, którzy spodziewają się wzrostu cen nieruchomości w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wzrósł aż o 15 punktów proc. od ubiegłego roku (z 64 do 79%). To największy wzrost spośród wszystkich krajów w próbie i zarazem efekt szybkiego wzrostu cen nieruchomości w ostatnich dwóch latach. - czytamy w komentarzu do raportu. 

Pomysł zakupu nieruchomości, w kontekście "taniej nie będzie" nie jest dobrą drogą, co pokazały wydarzenia z lat 2009-2012, gdy nieruchomości faktycznie staniały. W niektórych miastach nawet o kilkanaście procent. Zakup nieruchomości w cenach spekulacyjnych nigdy nie jest dobrym objawem zgadzają się eksperci. 

- Tak silne przesunięcie oczekiwań na wzrost cen nieruchomości rodzi obawę, że Polacy będą częściej kupować mieszkania w pośpiechu („taniej nie będzie”) oraz w celach spekulacyjnych. Obawę tym większą, że istnieją już symptomy spowolnienia cen. - dodają autorzy raportu. 

źródło: ing.pl

Oferty nieruchomości znajdziecie tutaj:

Więcej o: