Deweloperzy narzekają na brak gruntów, a rząd chwali się tysiącem hektarów pod Mieszkanie Plus

Deweloperzy od wielu miesięcy wśród przeszkód w procesie budowy wymieniają drożejące materiały budowlane, brak specjalistów oraz trudności w zdobywaniu gruntów. Tymczasem rząd chwali się ponad tysiącem hektarów pod Mieszkanie Plus.

Na ogólnokrajowej konferencji "Polski Rynek Mieszkaniowy 2019" odbywającej się pod koniec października poruszono między innymi temat trudności w zdobywaniu działek pod budowę inwestycji.Tymczasem rząd podczas podsumowania dwulecia pracy Rady Mieszkalnictwa pochwalił się, że w ramach tzw. banku ziemi Mieszkania Plus zebrano łącznie 1126 hektarów gruntów. 

Wolny rynek...

Biorąc pod uwagę udział mieszkań wybudowanych prywatnie i przez deweloperów, rok 2019 nie różnił się od poprzedniego. Według wstępnych danych GUS, w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. deweloperzy i inwestorzy indywidualni łącznie oddali do użytkowania prawie 141 tysięcy lokali. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 96,7 procent ogółu mieszkań.

Niestety dla branży budowlanej, spada liczba oddawanych lokali. "W trzecim kwartale 2019 roku deweloperzy wprowadzili do sprzedaży o 3 proc. mniej nowych lokali niż w drugim kwartale" - podała w raporcie za trzeci kwartał firma JLL. Swoje wnioski oparła na sześciu największych rynkach. 

Jednocześnie deweloperzy w analizowanym przez JLL przedziale czasowym sprzedali o sześć procent więcej lokali niż w drugim kwartale. To potwierdza, że popyt na lokale nie spada pomimo rosnących cen. Według ekspertów biorących udział w konferencji, potrzeby mieszkaniowe Polaków nadal są dalekie od zaspokojenia. W ciągu 15 lat trzy miliony osób przemieści się z małych miejscowości do dużych miast, a jeszcze jest przecież fala migrantów - zagranicznych oraz Polaków powracających do kraju. Mieszkań będzie więc zapewne brakowało.

...kontra Mieszkanie Plus

Tymczasem w ramach programu Mieszkanie Plus do tej pory oddano mniej niż tysiąc lokali. A biorąc pod uwagę wszystkie możliwe formy budownictwa społecznego w tym samym okresie (styczeń-wrzesień 2019), oddano zaledwie 3224 lokali. Zaliczają się do tego inwestycje socjalne, komunalne, mieszkania zakładowe i te w ramach programu Mieszkanie Plus. 

Jednocześnie rząd w swoim ostatnim raporcie z realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego podał, że KZN (Krajowy Zasób Nieruchomości, czyli tzw. bank ziemi Mieszkania Plus) dysponuje gruntami o łącznej powierzchni 1126 hektarów. Działki znajdują się w 120 lokalizacjach w całej Polsce. W samym województwie mazowieckim do dyspozycji Mieszkania Plus jest oddanych 209 hektarów (wspomniane działki są już gotowe do inwestycji po przejściu pięciostopniowej analizy ministerstwa: prawnej, podatkowej, geotechnicznej, sozologicznej, dendrologicznej i architektonicznej).

Na gruntach KZN może powstać według szacunków ministerstwa łącznie aż 63 tysiące mieszkań - dotychczas powstał niecały tysiąc. Dysproporcję między programem rządowym i deweloperami widać gołym okiem. Dla porównania warto też dodać, że w 2018 roku deweloperzy sprzedali łącznie 68 tysięcy mieszkań. 

Więcej o: