Jak sprzedać nieruchomość na własną rękę i jakie są sposoby na szybką sprzedaż?

Sprzedaż nieruchomości bez wątpienia jest czynnością wymagającą wysiłku oraz czasu. Z tego powodu część z właścicieli decyduje się na powierzenie sprzedaży swojego lokalu pośrednikom z firm nieruchomości. Czy samodzielna sprzedaż mieszkania jest prosta? Jak zwiększyć swoje szanse na dobrą sprzedaż?

Najczęstszym błędem, który popełnia bardzo dużo właścicieli (a ma największe znaczenie dla prawidłowego odbioru oferty) jest adekwatne ustalenie ceny nieruchomości. Powinna ona odzwierciedlać stan techniczny i ogólny mieszkania. Często jednak właściciel narzuca zbyt wysoką cenę, co odstrasza potencjalnych kupców i wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na sprzedaż.

Zobacz wideo
 
Samodzielna sprzedaż mieszkania - o czym trzeba pamiętać?

Sprzedaż nieruchomości na własną rękę jest przedsięwzięciem czasochłonnym i wymagającym, dlatego część z właścicieli decyduje się na pomoc pośrednika z biura nieruchomości. Jest to duże ułatwienie, ponieważ taka osoba zajmie się sformułowaniem odpowiedniego opisu mieszkania, pomaga w wycenie nieruchomości, zadba o odpowiednią prezentację ogłoszenia w internecie (co jest ważne zwłaszcza przy dużej liczbie pojawiających się ogłoszeń) oraz będzie kontaktowała się z potencjalnymi nabywcami.

Aby szybko i efektywnie sprzedać mieszkanie bez udziału pośrednika należy przede wszystkim ustalić cenę nieruchomości. W tym celu warto sprawdzić, jak prezentują się wartości podobnych w metrażu i lokalizacji mieszkań. Wystawienie oferty z wygórowaną ceną lokalu może już od samego początku utrudnić nam sprzedaż. Co jeszcze mogą zrobić właściciele, by samodzielnie sprzedać mieszkanie?

Podstawą jest opis nieruchomości i promocja. Warto też przygotować niezbędne w sprzedaży dokumenty

Przede wszystkim konieczne jest stworzenie dobrego opisu nieruchomości. Powinien on jak najlepiej oddawać rzeczywistość oraz posiadać wszystkie ważne dla kupującego informacje takie jak metraż, lokalizacja czy stan techniczny. Przedstawianie lokali w wyidealizowanym świetle jest bardzo szybko weryfikowane przez kupujących podczas oglądania mieszkania. Sprzedając samodzielnie swoją nieruchomość warto oszczędzić czas swój i nabywcy, zwłaszcza że prezentacja mieszkania wymaga od sprzedającego większego zaangażowania. Dodatkowo kupujący bardzo źle reagują na zatajanie informacji na temat nieruchomości, dlatego warto szczerze opisać nie tylko zalety, ale też ewentualne wady np. to, że w mieszkaniu konieczny jest większy remont. Konieczne będzie także przygotowanie i dołączenie odpowiednio wykonanych zdjęć nieruchomości.

Po przygotowaniu ogłoszenia należy zastanowić się, gdzie umieścić ofertę sprzedaży. Na samym początku większość osób wystawia swoją ofertę na stronach związanymi z tematyką nieruchomościową, co pozwoli dotrzeć do dużej liczby osób zainteresowanych kupnem mieszkania. Część z tych stron będzie wymagała rejestracji lub opłaty za umieszczenie swojej oferty, ale część oferuje to wszystko za darmo. Dobrym rozwiązaniem jest wrzucenie ogłoszenia na grupy dotyczące sprzedaży nieruchomości tworzone na portalach społecznościowych, np. na Facebooku. To również zwiększy nasze szanse na to, że ogłoszenie trafi do większej liczby odbiorców. Poza tym można zainwestować w banery, które można zawiesić w oknie czy na balkonie czy rozwiesić wydrukowane ogłoszenia na terenie naszego osiedla. Bardzo często w ten sposób możemy znaleźć nabywcę wśród sąsiada czy osoby, która akurat mieszka w okolicy.

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

Przygotowując się do sprzedaży, warto wcześniej zadbać o wszystkie niezbędne dokumenty konieczne do zawarcia transakcji czy wyciągi, które mogą interesować nabywcę. Niezbędne w tym celu będą:

  • akt notarialny lub inny dokument potwierdzający tytuł prawny do sprzedawanej nieruchomości (m.in. postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku),
  • numer księgi wieczystej lub jej wypis,
  • zaświadczenie wydane przez gminę lub urząd miasta dotyczące braku zameldowanych osób w lokalu,
  • zaświadczenie wydane przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową dotyczącą braku zaległości w opłatach,
  • potwierdzenia opłacenia rachunków za media,
  • potwierdzenia opłacenia podatku od nieruchomości lub opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu.

Nie sprzedajcie mieszkania, tylko go szukacie? Tutaj macie moc ofert: