Nowe zasady kupowania nieruchomości w rejonie Bałtyku. Restrykcje w obawie przed szpiegami

Nieruchomości na rynku finlandzkim nie będą już tak łatwo dostępne jak do tej pory. Władze zaostrzają prawo po tym jak odkryły, że jeden z cudzoziemców wykorzystywał zakupione domy do przestępstw finansowych, a nawet szpiegostwa.

Nieruchomości w Finlandii nie będzie można kupić na dotychczasowych zasadach. Tamtejsze władze zmieniają przepisy dla osób pochodzących spoza Unii Europejskiej. Wkrótce ci, którzy będą chcieli kupić domy lub mieszkania będą musieli uzyskać pozwolenie Ministerstwa Obrony.

Ponadto rząd Finlandii będzie miał prawo pierwokupu nieruchomości i ziemi, które znajdują się od 500 do 1000 metrów od instalacji wojskowych.

"Chcemy zapobiegać sytuacjom, w których może dochodzić do zagrożenia bezpieczeństwa lub interesu narodowego z uwagi na budowę lub zmianę właściciela nieruchomości" - stwierdziła cytowana przez The Telegraph Anu Sallinen, rzeczniczka fińskiego resortu obrony.

"Mamy do czynienia z pogarszającą się sytuacją dotyczącą bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku. Staramy się zrozumieć zagrożenia, które mogą czekać nas w przyszłości i przygotowujemy się na nie" - stwierdził z kolei Matias Warsta, doradca fińskiego resortu obrony.

Finlandia zmienia przepisy dotyczące nieruchomości

Zmiana prawa to pokłosie zeszłorocznego skandalu. Rok temu fińskie służby przeprowadziły skoordynowaną akcję wymierzoną we właściciela 17 nieruchomości. Śledczy odkryli wtedy, że cudzoziemiec narodowości rosyjskiej wykorzystuje sieć przejętych lokali do działalności przestępczej.

Mark Galeotti, ekspert ds. rosyjskich służb bezpieczeństwa, komentując decyzję Finlandii stwierdził, że liczba Rosjan, którzy kupują nieruchomości znajdujące się w pobliżu fińskich instytucji "jest podejrzana". Istnieje obawa, że w przyszłości budynki mogą być wykorzystywane nawet do celów militarnych.

Nowe regulacje mają wejść w życie już od początku przyszłego roku. Władze zapewniają, że zakup mieszkania, domku letniskowego czym podobnej nieruchomości w większości przypadków nie powinno być kłopotem.

Więcej o:
Skomentuj:
Nowe zasady kupowania nieruchomości w rejonie Morza Bałtyckiego. Restrykcje w obawie przed szpiegami
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX