Nike pomalowało bieżnię w barwy inspirowane pierwszą flagą LGBT

Jeden z najsłynniejszych dostawców ubrań, obuwia i akcesoriów sportowych od 2012 roku prowadzi akcje BETRUE, która wspiera osoby o innej orientacji seksualnej. W jej ramach bieżnię na uniwersytecie LACC w Los Angeles pomalowano w kolorach inspirowanych flagą LGBT.

2019 rok to kolejny sezon promowania tolerancji przez międzynarodowego dostawcę ubrań sportowych - firmę NIKE. W jej ramach w 2019, nie tylko przygotowano specjalną linię ubrań, ale przeprowadzono kilkanaście akcji promujących tolerancję. Wśród nich można wymienić między innymi pomalowanie bieżni na uniwersytecie w Los Angeles.

National Coming Out Day

Otwarcie nowo przygotowanej bieżni odbyło się przy okazji międzynarodowego dnia tzw. Coming Outu, który w środowisku LGBT jest uznawany za moment ogłoszenia swojej orientacji rodzinie oraz gronie przyjaciół. Jest to bardzo istotny moment w procesie poznawania swojej natury mówią osoby, które już "wyszły z szafy".

- W NIKE wierzymy w dążenie do równości dla każdego sportowca. Łączy nas wspólna wizja świata wolnego od wykluczeń. - można przeczytać w oficjalnym stanowisku producenta dotyczącym akcji BETRUE oraz w opisie kolekcji 2019. 

Kolory LGBT na chodniku 

Bieżnia pomalowana przez NIKE to typowy pas tartanowy o kształcie owalu, podzielony na sześć pasów o jednakowej szerokości. Co ciekawe, kolory zastosowane w projekcie odpowiadają jednej z pierwszych flag tego środowiska. Tej mającej 8 kolorów, a nie obecnie najczęściej używanych 6 kolorowych.

Projekt NIKE miał na celu w ten sposób uhonorować twórcę tęczowej flagi, Gilberta Bakera. To właśnie on w roku 1978 zaproponował projekt flagi, o którą do dzisiaj toczą się spory. Kolorowe pasy na fladze nie były przypadkowe. Każda z barw miała symbolizować inny element ważny dla autora. 

  • różowy - seksualność
  • czerwony - życie
  • pomarańczowy - ukojenie
  • żółty - światło słońca
  • zielony - natura
  • turkusowy - sztuka
  • indygo - spokój i harmonia
  • fioletowy - duchowość

Projektant i pomysłodawca flagi zmarł w marcu 2017 roku w Nowym Jorku. 

źródło: dezeen.com

Więcej o: