Domy za darmo z widokiem na Etnę. Sycylijskie miasteczko ma ofertę, na którą stać i Polaków

Władze niewielkiego włoskiego miasteczka w akcie desperackiej obrony przed wyludnieniem rozdają domy za darmo. Warunki otrzymania nieruchomości są na tyle niewygórowane, że nie powinny być problemem i dla Polaków. Chętni mogą liczyć m.in. na widok na Etnę.

O tym, że władze niektórych miast oferują nieruchomości za symboliczną opłatą już słyszeliśmy. Władze włoskiej Cammaraty posunęły się jednak dalej. Oferują domy za darmo. Jak donosi CNN desperacki ruch ma na celu uratowanie miasta przed całkowitym wyludnieniem.

Władze przez trzy lata przekonywały mieszkańców, którzy planowali wyjechać, by swoje ziemie i nieruchomości przekazywali bez opłaty. 

Domy z widokiem na Etnę - stać na to nawet Polaków

Cammarata znajduje się ok. 100 km od Palermo na Sycylii. Położone jest ok. 1000 m nad poziomem morza. Okolica pełna jest wzgórz, na których hoduje się owce i konie. Architektura miasteczka jest typowa dla regionu - kręte uliczki, strome schody, kamień rzeczny wykorzystany do budowy dróg nadają okolicy wyjątkową atmosferę. 

Nie bez znaczenia jest też bliskość wulkanu Etna - z balkonów domów Cammaracie podziwiać można jej niezbyt częste, ale zazwyczaj spektakularne erupcje. Ostatnia tego typu aktywność miała miejsce w czerwcu tego roku. 

Za darmo, ale pod warunkami

Dom można otrzymać za darmo jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze nowy właściciel musi zobowiązać się do wyremontowania przejętego obiektu. Ma na to trzy lata, przy czym władze nie narzucają jakie ma być przeznaczenie obiektu. Może być mieszkaniem, lokalem biurowym, hotelem, restauracją. Przed rozpoczęciem prac plan remontu musi zyskać akceptację rajców. 

Po drugie trzeba wpłacić depozyt w wysokości 5 tys. euro (równowartość 21 tys. zł). Jest on jednak zwracany w całości po zakończeniu prac remontowych. Włosi chcą w ten sposób przyciągnąć inwestorów, którzy faktycznie chcą zapewnić miasteczku nowe życie, a nie tylko przejąć nieruchomość za bezcen.

Obecnie na nowych mieszkańców czeka około dziesięciu nieruchomości. Władze Cammaraty zapewniają jednak, że lokali do przejęcia za darmo jest więcej. Wkrótce i one zastaną zaoferowane wszystkim chętnym.

Więcej o: