Metamorfoza mieszkania z rynku wtórnego

Zakup mieszkania z rynku wtórnego jest decyzją trudniejszą niż kupno całkiem nowego lokum. Dyktowana wieloma istotnymi czynnikami, pociąga za sobą również określone wady i zalety, a także możliwości aranżacyjne oraz funkcjonalność. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego oraz prezentujemy funkcjonalne rozwiązania do wykorzystania w remoncie bądź modernizacji.

Większy wybór lokalizacji oraz niższa cena z opcją negocjacji – to główne zalety związane z wyborem lokalu z rynku wtórnego. Plusem jest także ukształtowane już otoczenie, poziom hałasu, infrastruktura komunikacyjna oraz dostępność sklepów czy szkół.

Czas na zmiany

Ograniczeniem mieszkań z rynku wtórnego jest również ustalony rozkład pomieszczeń, określona aranżacja i układ funkcjonalny, które mogą znacznie odbiegać od współczesnych trendów i trybu życia. W większości mieszkań z rynku wtórnego można jednak wykonać zmiany pozwalające uzyskać wymarzone lokum.

To etap, kiedy warto pomyśleć o współpracy z firmą projektową, zdolną rzetelnie ocenić potencjał, pomóc wybrać najkorzystniejsze modyfikacje oraz przeprowadzić je w rozsądnym czasie i w ustalonym budżecie. Z planami kilku mieszkań warto zgłosić się do pracowni jeszcze zanim dokonamy wyboru. Projektant pomoże wskazać lokal z potencjałem, który spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców. Ekspertyza techniczna pozwoli również określić możliwości zmian lokatorskich, takich jak przeniesienie przyłączy wody czy źródeł prądu – radzi Adrian Nicpoń – architekt pracowni KODO Projekty i Realizacje.

Przystępujemy do pracy – przykład realizacji

Prezentowane mieszkanie to przykład wykorzystania potencjału mieszkania z rynku wtórnego z uwzględnieniem potrzeb i sugestii jego nowych właścicieli. Inwestorom zależało na jasnym wnętrzu, pełnym światła i naturalnych materiałów – do tych wymagań dostosowano zarówno zmiany w aranżacji funkcjonalnej, jak i wykończenie czy ostateczny wystrój pomieszczeń. Lokal zmieniono w rezultacie, pod względem wizualnym i użytkowym, w przestrzeń nie odbiegającą od inwestycji z rynku pierwotnego.

W takich sytuacjach jedną z opcji jest zmiana układu oraz wielkości pomieszczeń przez ich łączenie i przesuwanie ścian działowych. To przekłada się na większą swobodę w kształtowaniu przestrzeni. Nabywcy lokali w tzw. starym budownictwie często decydują się na łączenie kuchni ze strefą dzienną. Wielokrotnie jednak zmiany są nieco mniej oczywiste i mieszkanie całkowicie zmienia swój układ, zyskując zupełnie nową funkcjonalność – mówi ekspert KODO.

W przypadku tego projektu dwa małe i nieustawne pokoje przeobrażono w obszerną sypialnię, uzyskując w ten sposób miejsce na pojemną szafę z drzwiami przesuwnymi oraz lustrem.

Taki zabieg pozwolił również powiększyć łazienkę. Oprócz zabudowy nad WC i pod umywalką, znalazło się w niej również miejsce na wysoką szafkę na kosmetyki, ręczniki i kosz na pranie, a przeszklona strefa prysznicowa stworzyła klimat minimalistycznej nowoczesności. Tu również, podobnie jak w całym mieszkaniu, wykorzystano połączenie szarości, bieli oraz motywu drewna.

Istotnym dla funkcjonalności mieszkania posunięciem było wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią i salonem oraz zastąpienie jej niską ścianką z ażurową, drewnianą przesłoną. Rozwiązanie pozwoliło optycznie powiększyć przestrzeń i rozjaśnić niedużą, umieszczoną we wnęce kuchnię. Wybrana do tej aranżacji sięgająca sufitu, pełna zabudowa w jednolitej, szarej tonacji okazał się nie tylko funkcjonalna, ale również nadała nowoczesny styl.

Ażurowe przesłony to element, który powtórzono w innych częściach mieszkania – np. zabudowie grzejnika w salonie, za którą schowano również dodatkowe półki na książki. Po zmianach przedpokój zyskał wnękę, idealną do przechowywania, a lustra w białych ramach zdecydowanie powiększyły go optycznie.

W aranżacji wykorzystano spójne kolorystycznie, naturalne materiały, rolę dominującą przyznając połączeniu bieli i szarości z motywem drewna. Strategicznie rozmieszczone punkty światła rozjaśniły ciemne u podstaw pomieszczenia, dodając mu przytulności. To idealne miejsce zarówno dla delikatnych, subtelnych mebli oraz dodatków, jak i ozdób w zdecydowanych, mocnych akcentowo kolorach.

Na mieszkanie z rynku wtórnego niekiedy trudno spojrzeć jak na wymarzone lokum. Zaaranżowane w sposób odbiegający od gustu nabywcy, często wypełnione jest meblami i sprzętami w opłakanym stanie, o układzie nieadekwatnym do potrzeb. Zniechęca ogromem pracy do wykonania. Dostrzeżenie potencjału przestrzeni może jednak sprawić, że inwestycja okaże się opłacalna, a metodyczne podeście do realizacji metamorfozy przyniesie spektakularny efekt.