Kwieciński o danych w budownictwie. "Sektor notuje najlepsze wyniki od prawie 30 lat"

Jerzy Kwieciński, minister finansów, jest zadowolony z danych o budownictwie zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W tym roku "przekroczenie bariery 200 tysięcy mieszkań jest możliwe" - stwierdza resort.

Jerzy Kwieciński, minister finansów, uważa, że w tym roku może w Polsce paść rekord liczby mieszkań oddanych do użytku. Może ich być nawet 200 tys. W zeszłym roku oddano ich natomiast 185 tys.

Sektor budowlany notuje najlepsze wyniki od prawie 30 lat. W żadnym roku od początku transformacji nie oddano do użytkowania takiej liczby mieszkań w pierwszych trzech kwartałach

- ocenił Kwieciński cytowany w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Rynek nieruchomości. "Najlepsze wyniki od prawie 30 lat"

Pozytywne informacje mają wynikać z danych za pierwsze trzy kwartały roku podane przez Główny Urząd Statystyczny. GUS podał  bowiem, że od stycznia do września 2019 roku oddano do użytkowania 145,6 tysiąca mieszkań, czyli o 12,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku. Ponadto rozpoczęto budowę 178,4 tysiąca mieszkań - to o 2,6 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku. Wydano też pozwolenia na budowę blisko 201,3 tysiąca mieszkań, czyli o 4,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku.

"Wskaźniki dotyczące przyszłości też są raczej optymistyczne. Wzrosty w liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń oraz ogólna liczba budowanych obecnie mieszkań dają nadzieję na dobre wyniki w kolejnych latach" - ocenił Kwieciński.

Ceny mieszkań w Polsce rosną szybciej niż średnia unijna

Dane GUS to kolejny dowód na prawdziwy boom mieszkaniowy w Polsce. Innym są dane dotyczące wzrostu cen mieszkań. Wyniósł on w zeszłym roku 8,2 proc. Tymczasem w UE 4 proc. Nie oznacza to jednak, że nie ma w Europie krajów, w których nieruchomości gwałtownie drożeją. Jest tak na przykład w w Luksemburgu (11,4 proc.), Chorwacji (10,4 proc.), czy Portugalii (10,1 proc.).

Więcej o: