"Twardowsky" na Marsie? Polski projekt osady na Czerwonej Planecie z nagrodą w ważnym konkursie

"Twardowsky", polski projekt osady, która miałaby znaleźć się na Czerwonej Planecie, zajął II miejsce w konkursie Mars Colony Prize. Studenci przedstawili wizję wioski, która nie tylko jest samowystarczalna, ale i potrafi na siebie zarobić.

Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli drugie miejsce w konkursie Mars Colony Prize zorganizowanym przez Uniwersytet Południowej Kalifornii. Ich wizja osady na Czerwonej Planecie przegrała z projektem "The Star City" autorstwa zespołu z prestiżowego Massachusetts Institute of Technology. Okazała się jednak lepsza od idea wioski "CrowdSpace" stworzonej przez Rosjan.

Polska wizja ludzkiej osady na Marsie. Samowystarczalność przede wszystkim

Pomysł polskich studentów  zakłada m.in. powstanie kolonii w kraterze Jezero, który jest planowanym miejscem lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Mieszkańcy osiedla mieliby zostać podzieleni na grupy po dwieście osób.

Do krateru od zachodu i północnego zachodu (ponad 3 miliardy lat temu) wpadały dwie rzeki, nanosząc osady z wyżej położonych terenów i formując delty rzeczne. - Jezero otaczają tereny wyżynne, co daje nam częściową ochronę przed radiacją 

opowiada Orest Savytskyi, student z Wydziału Architektury, który w projekcie zajmował się kwestiami architektonicznymi i urbanistycznymi.

Promienie słońca odbijające się od wzgórz a także  zaprojektowanego przez nas systemu automatycznie sterowanych sześciu tysięcy luster pozwalają nam również regulować ilość światła dostarczanego do kolonii.

- dodaje.

Zadaniem biorących udział w rywalizacji było zaprojektowanie samowystarczalnej marsjańskiej kolonii dla tysiąca osób. Osiedle powinno nie tylko importować jak najmniej towarów z Ziemi, ale i wytwarzać produkty przynoszące zysk i pozwalające się utrzymać  - wyjaśnia Politechnika Wrocławska w oficjalnym komunikacie. Kolonia miałaby też osiągać dochody dzięki turystom przylatującymi z Ziemi.

'Twardowsky' - polska wioska na Marsie. Projekt nagrodzony w konkursie Mars Colony Prize'Twardowsky' - polska wioska na Marsie. Projekt nagrodzony w konkursie Mars Colony Prize pwr.edu.pl

Marsjańskie miasto, zgodnie z koncepcją konkursu, musi też samo wytwarzać żywność dla swoich mieszkańców. Podobnie jest w przypadku materiałów budowlanych m.in. energii - niezbędnych do rozbudowywania osady. Ubrania, pojazdy, maszyny i wszystkie produkty codziennego użytku również muszą powstawać na miejscu. 

"Twardowsky" - coś więcej niż zwykła osada

Projektanci "Twardowsky'ego" musieli także wziąć pod uwagę wiele ograniczeń wynikających z warunków panujących na Czerwonej Planecie m.in. niską żyzność marsjańskiej gleby w porównaniu do ziemskiej, duże wahania temperatur, brak tlenu i wysoki poziom radiacji.

Studenci musieli też zadbać o komfort mieszkańców. Przestrzeń mieszkalna zaprojektowana przez Polaków sąsiadowałyby m.in. z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi. 

Nad nagrodzonym projektem pracowało 19 osób z siedmiu wydziałów Politechniki Wrocławskiej: Joanna Kuźma, Natalia Ćwilichowska, Katarzyna Lis, Sławek Malkowski, Dariusz Szczotkowski, Szymon Łój, Orest Savystskyi, Dominik Liskiewicz, Wojciech Fikus, Jakub Nalewaj, Anna Jurga, Leszek Orzechowski, Bartosz Drozd, Paweł Górniak, Krzysztof Ratajczak, Paweł Piszko, Maciej Piorun, Amanda Solaniuk i Anna Wójcik.

Więcej o:
Skomentuj:
Twardowsky na Marsie? Polski projekt osady na Czerwonej Planecie z II nagrodą w prestiżowym konkursie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX