Bielany to nie dzielnica dla starych ludzi - atrakcyjność dzielnic Warszawy z podziałem na grupy wiekowe

W stolicy rośnie stale popyt na zakup nieruchomości oraz wynajem. Niestety w stolicy nadal mamy znaczny niedobór lokali mieszkaniowych. Z tym z kolei wiąże się dodatkowo ogólny wzrost cen mieszkań.

Według ekonomistów w nadchodzącym roku nie można spodziewać się spadku cen nieruchomości. Obecnie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie wynosi 10 065 złotych, co stanowi czteroprocentowy wzrost w skali roku. Przeciętnie mieszkanie w Warszawie kosztuje 580 tysięcy złotych, chociaż cena ta będzie różniła się od lokalizacji i standardu nieruchomości. Poza ceną najbardziej istotną dla kupujących i wynajmujących kwestią jest wybór dzielnicy.

Która dzielnica Warszawy jest najlepiej oceniana?

Urząd Statystyczny w Warszawie sporządził ranking dzielnic stolicy pod względem atrakcyjności warunków do życia. Mieszkańcy warszawskich dzielnic za pośrednictwem ankiet oceniali: poczucie bezpieczeństwa, dostęp do usług publicznych, infrastrukturę czy liczbę terenów zielonych. Istotna w badaniu była także liczba bezrobotnych w danej dzielnicy, liczba oddanych mieszkań, bliskość do zieleni miejskiej oraz miejsc rekreacyjnych, przychodni i sklepów.

W rankingu ogólnym ocenę bardzo wysoką i wysoką uzyskały jedynie dzielnice znajdujące się na lewym brzegu Wisły. Bardzo wysoki poziom atrakcyjności osiągnęły dzielnice Wilanów i Śródmieście. Wysoki poziom osiągnęły dalej kolejno: Mokotów, Żoliborz, Włochy, Ochota, Ursynów i Wola. Średnie oceny uzyskały następnie dzielnice: Praga-Południe, Wawer, Ursus, Wesoła, Bemowo, Białołęka, Targówek, Bielany i Praga-Północ. Niski poziom przyznany został tylko dla Rembertowa.

Warszawa dla singla, rodzin z dziećmi i seniorów - które dzielnice są najlepiej oceniane dla tych grup?

Dodatkowo urząd sprawdził, jak mieszkańcy oceniają swoje dzielnice pod względem potrzeb trzech grup: singli, rodzin z dziećmi i osób starszych. Dla rodzin z dziećmi najlepsze okazały się dzielnice Włochy, Wilanów, Śródmieście, Żoliborz, Ochota, Bielany i Mokotów. W tych regionach Warszawy znajduje się najwięcej terenów zielonych, rekreacyjnych oraz placówek edukacyjnych, handlowych i opieki zdrowotnej, co jest kluczową decyzją dla rodzin przy wyborze mieszkania. Najniższy wskaźnik otrzymały z kolei dzielnice Rembertów, Praga-Północ i Wawer.

Z kolei według raportu najlepszymi dzielnicami dla singli są kolejno: Żoliborz, Śródmieście, Włochy, Wilanów, Wola, Praga-Południe, Praga-Północ, Ochota i Mokotów. Tutaj najbardziej istotne okazały się dobra komunikacja miejska oraz dostęp do rozrywek. Osoby młode rzadziej decydują się mieszkać w Rembertowie, Wawrze, Wesołej oraz na Białołęce i Bemowie. Seniorzy z kolei najbardziej polecali mieszkanie w Śródmieściu, Mokotowie, Ochocie, Żoliborzu i Pradze-Południe. Dla tej grupy społecznej najgorzej wypadły Bielany, Białołęka, Bemowo i Rembertów.

Więcej o:
Skomentuj:
Bielany to nie dzielnica dla starych ludzi - atrakcyjność dzielnic Warszawy z podziałem na grupy wiekowe
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX