Sprzedajemy mieszkanie z powodu rozwodu, a najczęściej kupują je 30-latkowie - tak wygląda obraz transakcji na rynku wtórnym

Wśród kupujących przeważają osoby w wieku około 30 lat. Młodzi przeznaczają na mieszkania średnio 311 tysięcy złotych. W ostatnim czasie zmienił się jednak profil osób sprzedających nieruchomości. Kim są kupujący, a kim sprzedający mieszkania w Polsce?

Zgodnie z danymi Metrohouse i Gold Finance opublikowanymi na portalu bankier.pl w drugim kwartale 2019 roku najwięcej mieszkań na rynku wtórnym kupowały osoby pomiędzy 30. i 40. rokiem życia. Tendencja ta utrzymała się także w kwartale trzecim. Odsetek kupujących w tym przedziale wiekowym to 41 procent. Osoby takie decydują się na średnio większy metraż, który wynosi około 59 metrów kwadratowych i są w stanie zapłacić najwięcej w porównaniu do pozostałych grup, czyli około 311 tysięcy złotych.

Drugą najczęstszą grupą kupujących są osoby w wieku od 40 do 50 lat. Stanowią oni około 23 procent nabywców nieruchomości. Poszukują mieszkań o powierzchni ok. 51 m kw. oraz w kwocie do średnio 290 tys. zł. Trzecią grupą kupujących są osoby w wieku 20-30 lat, którzy stanowią 14 procent nabywców. Klienci ci poszukują mieszkań o metrażu do 55 metrów. Średnia cena zakupu w tym przedziale to 274 tysiące złotych.

Kim są osoby sprzedające mieszkania?

A czym cechują się osoby sprzedające nieruchomości w Polsce? -  Bardzo podobne proporcje znajdujemy w grupie powyżej 60. roku życia, 30-40 lat i 40-50 lat. Rzadkością jest sprzedaż mieszkania przez osoby poniżej 30 roku życia - wyjaśnia ekspert Metrohouse Marcin Jańczuk w rozmowie z dziennikarzami "Rzeczpospolitej". Większość sprzedających kieruje się podobnymi powodami, dla których decydują się sprzedać nieruchomość.

Najważniejsza jest potrzeba zdobycia środków finansowych, choćby na inne wydatki lub sprzedaż w związku z rozwodem i koniecznością podziału majątku. Boimy się także, że mieszkanie szybko straci na wartości. 23 procent osób wystawiających swój lokal na sprzedaż wskazało na chęć zamiany dotychczasowej nieruchomości na mieszkanie o większym metrażu. Najwięcej osób sprzedających to pracownicy etatowi, którzy stanowią około 48 procent całej grupy. Na drugim miejscu znaleźli się przedsiębiorcy, a dalej także managerowie. 10 procent sprzedających to emeryci.

W III kwartale 2019 roku wzrosła też liczba mieszkań kupowanych w celach inwestycyjnych. Około 35 proc. nieruchomości kupionych w tym czasie zostało nabytych właśnie z tego powodu. Największy odsetek z nich to rodzice kupujący lokale dla swoich dzieci zaczynających studia w innym mieście. Dodatkowo raport wskazał to, jak szybko sprzedają się mieszkania w Polsce. Średnio od momentu wystawienia na sprzedaż, do podpisania umowy sprzedaży potrzeba około 111 dni. Osoby sprzedające nieruchomości krócej czekają na nabywcę w Warszawie, gdzie czas ten wynosi około 107 dni. Z kolei w Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu mieszkanie wystawione jest na sprzedaż średnio przez 129 dni.

Więcej o:
Skomentuj:
Najwięcej kupujących na rynku wtórnym to 30-latkowie. Kim są jednak osoby, które sprzedają nieruchomości?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX