Leonardo da Vinci wiedział co robi - naukowcy z MIT wydrukowali most według projektu uczonego sprzed 500 lat

W 2019 roku mija dokładnie 500 lat od śmierci jednego z największych uczonych epoki renesansu - Leonarda Da Vinci. Dopiero teraz, niektóre z jego wynalazków i odkryć jest potwierdzane przez naukowców. Taka sytuacja dotyczy hipotetycznego mostu dla sułtana Bajzyda II.

Leonardo Da Vinci jest uznawany za wyprzedzającego swoje czasy architekta, konstruktora i malarza. Jak wynika z prac naukowców z MIT, był również wizjonerskim projektantem mostów. 

Most Leonarda

Słynny uczony zaprojektował innowacyjny most oparty na konstrukcji łukowej w 1502 roku dla sułtana Bajzyda II. Przeprawa miała połączyć brzegi zatoki Złoty Róg w ówczesnym Konstantynopolu, a dzisiejszym Stambule. Most miał mieć około 280 metrów długości i byłby najdłuższą przeprawą ówczesnych czasów.

Niestety, sułtan zobaczywszy założenia projektu uznał, że pomimo swojej rekordowej długości, nie jest on na tyle interesujący by podjąć się budowy. Według monarchy, most nie przetrwał by również próby czasu. 

MIT potwierdza

Ponad 500 lat od zaprojektowania przeprawy, uczeni z MIT (Massachusetts Institute of Technology) przeprowadzili eksperyment badający, czy konstrukcja mostu według projektu Leonarda miałaby prawo się udać, biorąc pod uwagę ówczesne metody budowlane. 

Projekt mostu Leonarda Da VinciProjekt mostu Leonarda Da Vinci mit.edu / Karly Bast and Michelle Xie

Naukowcy w tym celu zbadali źródła historyczne oraz przy pomocy drukarki 3D przygotowali model mostu by go zbadać. Jak się okazało, założenia konstrukcyjne wyprzedały swoje czasy, a most faktycznie byłby możliwy do zrealizowania nawet w XVI wieku. 

Co ciekawe, uczeni dodali także, że budowa mostu według projektu Leonarda nie byłaby znacząco droższa czy trudniejsza logistycznie w porównaniu do innych przepraw swoich czasów. Mylił się również sam monarcha. Jak wyliczyli naukowcy, most najprawdopodobniej byłby na tyle wytrzymały, że oparłby się trzęsieniom ziemi i przetrwałby do dzisiejszych czasów.  

źródło: MIT

Więcej o:
Skomentuj:
Leonardo da Vinci wiedział co robi - naukowcy z MIT wydrukowali most według projektu uczonego sprzed 500 lat
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX