Polskie mieszkania dogonią europejską średnią za 28 lat. A to najbardziej optymistyczna wersja

Polska zajmuje czwarte od końca tabeli miejsce w rankingu średniej powierzchni mieszkania w UE. Mniejsze lokale są jedynie w Bułgarii, na Litwie i w Rumunii. W Polsce średnia powierzchnia mieszkania wynosi 28,2 m2, a średnia unijna to prawie 40 m2.

W ostatnich 10 latach na rynku budowlano-nieruchomościowym można zaobserwować wzmożony ruch. Deweloperzy stawiają kolejne inwestycje mieszkaniowe, a inwestorzy indywidualni budują domy jednorodzinne. Na poprawę średniej wpływa również demografia - Polaków jest coraz mniej. 

Gonimy Europę, ale...

Średnia liczba metrów kwadratowych przypadających w Polsce na jednego mieszkańca wzrosła przez ostatnich 10 lat o 4 m2. Mimo to Polska nadal znajduje się w ogonie 28 krajów europejskich pod względem liczby metrów kwadratowych mieszkania. 

Raport HRE InvestmentsRaport HRE Investments materiały prasowe

Autorzy raportu przygotowanego przez HRE Investments postanowili sprawdzić, za ile lat mieszkania w kraju znad Wisły dorównają średniej Unijnej. W tym celu przyjęli interesujące tezę. W badaniu założono, że średnia liczba mieszkania w Polsce będzie rosła tak jak w ostatnim dziesięcioleciu, natomiast w pozostałych krajach Europy średnia ta pozostanie w miejscu. Tak jakby branża budowlana w 27 krajach Unii została zamrożona. 

Niestety, wniosek z tak postawionego założenia nie jest optymistyczny. Dogonienie obecnej średniej Europejskiej zajmie Polsce około 28 lat, czyli osiągniemy dzisiejszą średnią Unijną dopiero w 2047 roku. W połowie XXI wieku. 

Skąd takie wyniki

Co wpływa na tak duże opóźnienie naszego kraju względem innych krajów Unii? Duży wpływ na obecną sytuację mają zniszczenia wojenne, które ograniczyły liczbę lokali mieszkalnych. Według powojennych szacunków Biura Odszkodowań Wojennych w latach 1939-45 w Polsce zniszczono 162 190 budynków mieszkalnych oraz 968 223 gospodarstw domowych. 

W samej tylko Warszawie zniszczono w czasie drugiej wojny światowej 72 procent zabudowy miejskiej. Pod naciskiem mocarstw Polska musiała również odstąpić Związkowi Radzieckiemu 48 procent swojego terytorium, tracąc na wschodzie około 178 000 km2 oraz zabudowania. 

Jak wygląda sytuacja w UE

Szacunki HRE są oparte głównie na danych GUS i Eurostatu, te drugie niestety nie są do końca dokładne, gdyż w większości przypadków pochodzą z 2012 roku. Ponadto w większość krajów UE na bieżąco bada się przede wszystkim liczbę pokoi, a nie metrów przypadających na osobę.

Raport HRE InvestmentsRaport HRE Investments materiały prasowe

Zgodnie z szacunkami HRE Investments największą średnią powierzchnią mieszkania dysponują Duńczycy, ponad 60 m2 na jedną osobę - dwa razy więcej niż w Polsce. Większą powierzchnią niż Polacy dysponują również kraje europejskie sąsiadujące w Polską. W Czechach średnia wynosi 33 m2, na Słowacji niemal 31 m2, a w Niemczech 52 m2. 

źródło: HRE Investments

Więcej o:
Skomentuj:
Polskie mieszkania dogonią powierzchnią europejską średnią za 28 lat - i to jeżeli, ta nie będzie rosnąć
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX