5 trendów wnętrzarskich, które skradną serca Polaków

Międzynarodowe targi designu to wydarzenia, które wyznaczają nowe trendy w aranżacji wnętrz. Dla projektantów stanowią źródło inspiracji oraz punkt wyjścia do tworzenia wyjątkowych, świeżych i nowoczesnych realizacji. O wytypowanie aktualnych kierunków, które mają szansę przyjąć się w polskich domach, poprosiliśmy wrocławską pracownię KODO. Oto pięć z nich!

Zachwyt nad trendem to jeszcze nie wszystko, by z klasą wprowadzić go do wnętrza. Potrzeba tu doświadczenia i umiejętnego zestawiania materiałów oraz form – a wiedzę tę posiadają zawodowi projektanci. Targi wnętrzarskie można śmiało porównać do pokazów mody – obserwujemy pomysły i możliwości oraz czerpiemy z nich to, co może przyjąć się w życiu codziennym i w aranżacji wnętrz – mówi Katarzyna Skupińska, product manager w pracowni KODO Projekty i Realizacje.

Zieleń w mieszkaniu? Naturalnie!

Materiały prasowe KODO

Materiały prasowe KODO

W nowoczesnych aranżacjach królowała w tym roku zieleń, spychając często szarości na drugi, mniej widoczny plan. Wszystkie jej odcienie przewijają się w różnych strefach – od ścian, poprzez meble obite wzorzystą tkaniną, aż po dekoracje w postaci roślin doniczkowych i innych ozdób. Fikusy, filodendrony, rośliny tropikalne i rodzime – opanowały wnętrza, wypierając minimalizm i przypominając nam o latach dziewięćdziesiątych, ubranych jednak w całkiem nową, wysmakowaną formę. - Ten „zielony” trend zawitał już do naszych domów, w których dobrze czują się monstery, figowce, araukarie, draceny, palmy czy alokazje. Stawiamy w nim na duże drzewka doniczkowe, motywy liści na tapetach i tkaninach obiciowych, żywe rośliny w szklanych naczyniach. To idealny pomysł na wnętrze dla osób kochających naturę i kojącą barwę zieleni – mówi ekspert KODO.

Flower Power!

Materiały prasowe KODO

Materiały prasowe KODO

Kwiaty to wątek, który w tegorocznych trendach przewija się w różnej, często nieoczywistej postaci. Pojawiają się na futurystycznych tapetach, wysublimowanych dekoracjach ściennych, rzeźbach, a nawet w formie przestrzennych instalacji sufitowych. Fani kwiatowych wzorów mogą w tym otoczeniu puścić wodze fantazji, wykraczając poza utarte standardy.

Głowa do góry!

Materiały prasowe KODO

Materiały prasowe KODO

W nowoczesnych aranżacjach, proponowanych przez wystawców na targach wnętrzarskich, można zauważyć nowy, ciekawy kierunek. Atrakcyjne jest bowiem to, co na górze. Sufit, z jednolitej, płaskiej powierzchni, zmienia się w przestrzeń pełną ruchu, form i blasków. Mobilne instalacje, designerskie żyrandole, trójwymiarowe dekoracje nadają mu nowe życie i przyciągają wzrok. W tym roku sufit zdecydowanie grał główne skrzypce, stając się polem inscenizacji zmieniających się wraz z porą dnia - komentuje Katarzyna Skupińska.

100 lat Bauhausu

Materiały prasowe KODO

Materiały prasowe KODO

Ta szkoła projektowania nadal stanowi punkt wyjścia dla aktualnych trendów wnętrzarskich. Na tegorocznych wydarzeniach targowych przejawiała się w charakterystycznych dla tego stylu kształtach i kolorach. Pomysły Bauhausu to klucz do nowoczesnej aranżacji, tworzącej przestrzeń użyteczną, uporządkowaną, ergonomiczną i modyfikowalną – tłumaczy Katarzyna Skupińska. Króluje tu nastawienie na funkcjonalność w prostych, oszczędnych formach, grę świateł i minimalistyczne dodatki w nieoczywistych paletach barw.

Prostota w dobrej

formie

Materiały prasowe KODO

Materiały prasowe KODO

W sferze dekoracji i materiałów dominuje natura - drewno, kamień, stal, proste tkaniny, które nawet najdrobniejszym elementom wystroju nadają formę rzeźb, spajających funkcjonalność ze zdobnictwem. Tworzywa przemieszczają się w przestrzeni – oderwane od swoich, opatrzonych już wcieleń. Drewno i tapety trafiają na sufity, lastryko na podłogi, a kamień staje się dekoracją.


Obserwacja wystaw targowych pozwala nam wprowadzać energię do wnętrz. Prezentowane trendy podpowiadają, jak tworzyć funkcjonalność w świecie nieoczywistych materiałów, zaskakujących kształtów, świateł i cieni, ruchomych instalacji, wyrazistych struktur i kolorów. Pozwalają wnieść nowoczesność – zgodnie z upodobaniami mieszkańców – podsumowuje Katarzyna Skupińska.

Więcej o: