Z odzysku dla zysku, nowe dla siebie. Ciekawa tendencja na rynku mieszkaniowym w Polsce

Ostatnie dane Narodowego Banku Polskiego pokazują bardzo ciekawą tendencję na polskim rynku nieruchomości. Okazuje się, że prawie połowa mieszkań nabywanych na rynku wtórnym, kupowana jest w celach inwestycyjnych - wynajmu lub ponownej sprzedaży.

Narodowy Bank Polski przedstawił dane z pierwszego kwartału 2019 roku, z których wynika, że coraz więcej Polaków decyduje się na zakup mieszkania, które staje się inwestycją. Z badań NBP wynika, że 46 procent nieruchomości kupowanych na rynku wtórnym przeznaczanych jest na wynajem lub z nadzieją na wzrost wartości lokalu w czasie (czyli z myślą o ponownej sprzedaży, gdy nadarzą się ku temu bardziej korzystne okoliczności).

46 procent mieszkań na rynku wtórnym kupowanych jest na wynajem lub do ponownej sprzedaży

Zgodnie z danymi NBP około 23 procent badanych chce przeznaczyć kupowaną nieruchomość pod wynajem. 9 procent nabywców myśli o wynajmie lub rozważa przeznaczenie lokalu do własnych celów. 8 procent liczy na wzrost wartości nieruchomości w czasie, a 6 procent rozważa dochody z najmu lub odsprzedania w przyszłości tego lokalu z zyskiem. 

Pozostałe 27 procent ankietowanych kupuje mieszkanie kolejno, by poprawić swoje dotychczasowe warunki bytowe lub deklaruje, że jest to pierwsze mieszkanie dla siebie lub członka rodziny. Z kolei na rynku pierwotnym o wiele więcej nieruchomości kupowanych jest do zamieszkania przez jego właścicieli (63 procent), niż dla zysku z wynajmu lub odsprzedaży (37 procent).

Najem wciąż opłacalny - ceny wynajmu za metr kwadratowy wahają się od 30 do 56 złotych

Przyczyną wzrostu zainteresowania lokalami na wynajem może być wzrost stawek wynajmu o ponad 8 procent w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Jak podaje "Puls Biznesu" przeciętna cena wynajmu za 1 metr kwadratowy mieszkania wynosi w Polsce od 30 do 56 złotych. Ta druga kwota dotyczy oczywiście najdroższych rynków najmu, np. warszawskiego czy gdańskiego.

W przypadku mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych właściciel może wyjściowo zażądać już 2800 złotych czynszu i to bez wliczenia opłat administracyjnych i licznikowych. Jak prezentują się średnie koszty wynajmu w dużych Polskich miastach? Z danych serwisu Domiporta.pl wynika, że najwyższa średnia cena wynajmu mieszkania nakładana jest przez wynajmujących w Warszawie, dla których jest to wydatek średnio 4481 złotych miesięcznie. Dla najpopularniejszego lokalu dwupokojowego, cena wynosi mniej, bo średnio 3 109 złotych. 

W pozostałych większych polskich miastach średnie ceny wynajmu mieszkania dwupokojowego prezentują się następująco (według serwisu Domiporta.pl):

  • Bydgoszcz - 1 565 złotych,
  • Gdańsk - 2 511 złotych,
  • Katowice - 1 930 złotych,
  • Kraków - 2 155 złotych,
  • Lublin - 1 959 złotych,
  • Łódź - 1 818 złotych,
  • Poznań - 1 759 złotych,
  • Szczecin - 1 867 złotych
  • Wrocław - 2 282 złotych.

Z kolei z danych prezentowanych przez serwis "Forsal" wynika, że na początku 2019 roku rentowność inwestycji w nieruchomości pod wynajem utrzymywała się średnio na poziomie około 7 procent brutto rocznie (mieszkania małe i średnie), przy założeniu, że lokal jest wynajmowany przez cały rok. Mimo coraz wyższych cen mieszkań i konieczności podnoszenia czynszów, zainteresowanie lokalami pod wynajem jest cały czas całkiem duże. Z tego też powodu, w przypadku mieszkań z rynku wtórnego Polacy wybierają częściej inwestowanie w mieszkania na wynajem, niż w lokaty i w najbliższym czasie tendencja ta raczej nie ulegnie zmianie. 

Więcej o: