Mieszkanie Plus 2.0, nowy MDM i inne pomysły - co proponują partie polityczne po wyborach w sprawie mieszkań

W Polsce według różnych szacunków brakuje od dwóch do nawet trzech mln mieszkań. Brak lokali odbija się negatywnie na wielu płaszczyznach, np. gospodarce i dzietności. Sprawdziliśmy, jakie pomysły na rozwiązanie problemu liczby mieszkań przygotowują partie polityczne.

Temat mieszkalnictwa nie jest głównym elementem publicznych obietnic partii politycznych przed wyborami, ale niemal wszystkie największe ugrupowania mają w swoim programie zapisane specjalne rozwiązania dotyczące braku mieszkań. 

PiS - Mieszkanie Plus 2.0

PiS zamierza kontynuować program Mieszkanie Plus. Ostatnie cztery lata nie przyniosły widocznych efektów (oddano do użytku niecały tysiąc mieszkań z zapowiedzianych 100 tys.). Rząd wykonał jednak wielką pracę ustawodawczą, by program mógł rozwinąć żagle podczas kolejnych czterech lat. Skupowano grunty skarbu państwa oraz wprowadzono specustawę mieszkaniową nazywaną "lex deweloper".

PiS obiecuje nowe inwestycje mieszkaniowe (nawet milion nowych lokali do 2030 roku), wsparcie dla najemców, czyli dopłaty do czynszów dla słabiej uposażonych rodzin, oraz ułatwienia dla przedsiębiorców. 

PiS zapowiada też dalsze działania w obszarze wprowadzenia ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz nowe regulacje zawodów architekta i inżyniera budownictwa. Uzupełnieniem tych działań jest rozwój programu termomodernizacji i remontów z uwzględnieniem uwarunkowań odpowiedniego bezpieczeństwa budynków z wielkiej płyty i promocji odnawialnych źródeł energii.

Ciekawym pomysłem mają być również ułatwienia dla budowania mieszkań na własny użytek grupom powyżej trzech osób w formule tzw. kooperatywy mieszkaniowej. Kontynuowany ma być też proces przekształcania użytkowania wieczystego na własność. 

Koalicja Obywatelska - nowy MDM

Największy opozycyjny konkurent proponuje nową odsłonę programu "Mieszkanie dla Młodych". Rozwiązanie ma być skierowane do osób poniżej 35. roku życia i polegać na dofinansowaniu kredytu nawet do 30 procent wartości. Rozwiązanie ma obejmować jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego - w wysokości od 10 procent w przypadku singli do 30 procent (rodziny z co najmniej trojgiem dzieci) wartości odtworzeniowej mieszkania w zależności od lokalizacji. 

Limit wieku nie będzie obowiązywał w przypadku rodzin z co najmniej trojgiem dzieci, których potrzeby mieszkaniowe są szczególnie duże. Podobnie jak w przypadku poprzedniej odsłony tego programu, na początku rozwiązanie ma dotyczyć jedynie mieszkań z rynku pierwotnego. 

Ponadto Koalicja Obywatelska chce stworzyć program dofinansowania samorządowych inwestycji w mieszkania na wynajem z budżetu państwa. - Przekażemy samorządom całość wpływów z podatków dochodowych oraz nieruchomości Skarbu Państwa. Dziś te nieruchomości są we władaniu agencji i instytucji rządowych, centralnych, obsadzonych partyjnymi nominatami. - czytamy w oficjalnym programie KO. 

To nie koniec pomysłów. KO planuje wprowadzić spółki typu REIT. W zamian za zachęty podatkowe spółki będą inwestować w mieszkania na wynajem. Ostatni z pomysłów KO to program "Łazienka w każdym domu". W planach jest współpraca samorządów i Banku Gospodarstwa Krajowego w celu stworzenia Funduszu Rewitalizacyjnego, który pomoże szybko poprawić warunki mieszkaniowe, czyli umożliwić budowę łazienek w domach osób w trudnej sytuacji finansowej. Według danych GUS może chodzić nawet o milion lokali. 

Lewica - Państwowy Hegemon Budowlany

Program Lewicy jest wykładnią poglądów trzech partii - SLD, Razem i Wiosny. Wspólnym pomysłem tego tria jest powołanie państwowego przedsiębiorstwa budowlanego, które miałoby konkurować z deweloperami. 

Wybudowane przez państwowe przedsiębiorstwo mieszkania można by było wykupić na raty - w sposób podobny do proponowanego przez PiS dojścia do własności. Według liderów Lewicy w ten sposób do 2031 roku miałoby powstać nawet milion dodatkowych mieszkań. 

Lewica w wypadku wygranej chciałaby się również zająć regulacją problemów związanych z reprywatyzacją nieruchomości. Ma być to bardziej systemowe rozwiązanie, obecnie działającej w Warszawie komisji weryfikacyjnej, która miałaby rozpatrywać tysiące wniosków w miejsce kilkunastu obecnie toczących się postępowań. 

PSL - tania ziemia i MDM bis

Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z partią Kukiza proponuje program nazwany "Własny kąt". Propozycja przypomina w swoim obecnym kształcie rozwiązanie proponowane przez KO, czyli MDM. Z tą różnicą, że PSL oferuje aż 50 tys. zł dopłaty na wzięcie kredytu. - Dostęp do własnego lokum to dziś olbrzymi problem dla polskich rodzin. Wielu z nich nie stać na zaciągnięcie kredytu na ten cel. Dlatego dla nich zapewnimy do 50 000 zł na wkład własny
z budżetu, aby mogli zaciągnąć kredyt na pierwsze mieszkanie. - czytamy w oficjalnym programie PSL. 

Drugą propozycją tej grupy jest program "Ziemia dla młodych". Rozwiązanie ma być skierowane dla rodzin, które chcą się osiedlić poza miastem. Osoby do 35. roku życia będą mogły nabyć za symboliczną złotówkę działkę budowlaną z zasobów państwowych lub samorządowych. Wraz z nią otrzymają od razu pozwolenie na budowę i projekt budowlany domu energooszczędnego. 

Więcej o:
Skomentuj:
Mieszkanie Plus 2.0, nowy MDM i inne pomysły - co proponują partie polityczne po wyborach w sprawie mieszkań
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX