Jak ochłodzić mieszkanie?

Często słyszymy, aby podczas upałów pozostać w domu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób starszych. Ale jak zapewnić w mieszkaniu odpowiednią temperaturę, gdy żar leje się z nieba? Do wyboru mamy różne rozwiązania - od tych najprostszych i najtańszych, aż po takie, które wymagają montażu odpowiednich urządzeń.

Lekarze przestrzegają, że przegrzanie jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. - Organizm nie nadąża oddawać ciepła równie szybko, jak pochłania je z gorącego otoczenia. Objawia się to spadkiem ciśnienia krwi, przyspieszeniem tętna, bladością i wilgotnością skóry przyspieszeniem oddychania, zmniejszeniem ilości oddawanego moczu, spadkiem aktywności psychoruchowej, a czasami tzw. omdleniem cieplnym. - wyjaśnia Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz rodzinny.

Jak zatem ochłodzić mieszkanie, aby przetrwać w nim falę upałów. Na co zwrócić uwagę, aby wybrane rozwiązanie było skuteczne.

Jak ochłodzić mieszkanie na ostatnim piętrze/na poddaszu?

Jeśli jesteśmy w trakcie adaptacji takiego poddasza, to zadbajmy o wykonanie odpowiedniej grubości izolacji termicznej połaci dachowych. Zamontujmy też nowe okna, które będą wyposażone w nawiewniki lub klapy wentylacyjne. Pozwoli to na wymianę powietrza w pomieszczeniach bez otwierania okien. Poza tym razem z oknami kupmy rolety lub markizy, dzięki czemu skutecznie ograniczymy dostęp ciepła do wnętrza.

W użytkowanym już poddaszu, należy zamontować osłony na okna – najlepiej na zewnątrz, a jeśli nie ma takiej możliwości, to od środka pomieszczenia. W czasie upalnych dni wszystkie okna powinny być pozasłaniane. Coraz więcej firm oferuje systemy umożliwiające zautomatyzowanie procesu zasłaniana okien - gdy temperatura w pomieszczeniu się podniesie, a czujniki to wykryją, osłona zostanie otwarta. Co więcej, niektóre systemy mogą pobierać dane z lokalnych stacji pogodowych i zareagować wcześniej, aby zapewnić domownikom optymalną temperaturę na poddaszu.

Aby ochłodzić mieszkanie, zwłaszcza przed snem, najlepiej otwierać okna po zmroku, gdy temperatura na dworze jest niższa. Jeśli mamy taką możliwość, to wietrzenie będzie lepsze, gdy otworzymy okna na przestrzał.

Warto też rozważyć zakup wentylatorów lub klimatyzatorów. Na rynku pojawiły się też niedawno urządzenia oczyszczające powietrze z funkcją umożliwiającą również jego schładzanie.

Jak chłodzić mieszkanie w upalne dni?

Bardzo skutecznym sposobem jest montaż klimatyzacji, ale warto o tym pomyśleć z wyprzedzeniem, aby wybrać odpowiedni sprzęt i system chłodzenia i zainstalować go w mieszkaniu.

Najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne. W supermarketach budowlanych w promocji można je już kupić za niecały 1000 PLN. Niestety niektóre dość głośno pracują i ich skuteczność chłodzenia nie jest wysoka. Odebrane przez te urządzenie ciepło trzeba odprowadzić na zewnątrz przewodem elastycznym przez uchylone okno lub drzwi balkonowe, przez które w tym czasie napływa gorące powietrze z zewnątrz.

Dużo bardziej skuteczne są klimatyzatory stacjonarne typu split, składające się z dwóch części (nazywanych jednostkami). Pierwszą z nich umieszcza się w pomieszczeniu, które będzie klimatyzowane. Drugą montuje się na zewnątrz mieszkania. Obie części połączone są rurami, którymi płynie tzw. czynnik chłodniczy. Jeśli planujemy schładzać kilka pomieszczeń, np. dwie sypialnie i salon, wówczas możemy wybrać system określany jako multisplit, w którym do jednej jednostki wewnętrznej podłącza się odpowiednią liczbę wewnętrznych.

Stosując klimatyzację, pamiętajmy o tym, aby różnica temperatury pomiędzy dworem a mieszkaniem, nie była większa niż 5-7 stopni Celsjusza, aby zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Przede wszystkim należy zapobiegać nadmiernemu nagrzewania się pomieszczeń stosując odpowiednie osłony na okna – rolety, markizy, żaluzje. Warto też wspomnieć o przeciwsłonecznych foliach okiennych. Można je naklejać od wewnątrz i zewnątrz, ale stosując to drugie rozwiązanie uzyskamy większą redukcję przenikania promieni słonecznych do pomieszczeń.

Jeśli nie planujemy montażu klimatyzacji, możemy ochłodzić mieszkanie kupując odpowiednie modele wentylatorów.

Jak ochłodzić mieszkanie wentylatorem?

Tradycyjne urządzenia wyposażone są w śmigło, które obracając się wprawia w ruch powietrze w pomieszczeniu. Dzięki temu wytworzony powiew orzeźwia nas i nieco ochładza.

Jeśli planujemy zakup tego typu wentylatora zwróćmy uwagę na jego zasięg – będzie duży, gdy wybierzemy model ze śmigłami o większej średnicy. Ważnym parametrem jest regulacja siły nawiewu. Zazwyczaj urządzenia domowe mają od jednego do trzech stopni. Do większych pomieszczeń możemy wybrać wentylator z oscylacją naprzemienną, w prawo i lewo, przy czym obroty mogą osiągać kąt w zakresie od 0 do 110 stopni. Ciekawą opcją są modele wentylatora z panelem elektronicznym oraz funkcją ustawienia czasu pracy.

Na rynku znajdziemy też wentylatory bezśmigłowe (przypominają z zewnątrz pokojową antenę TV). Ich zaletą jest to, że działają bezszmerowo. Niestety są znacznie droższe niż standardowe rozwiązania.

Domowe sposoby jak ochłodzić mieszkanie

Jeśli nie jest to konieczne, to nie uruchamiajmy piekarnika, ani nie planujmy długiego gotowania. Dobrze jest też powyłączać te elektryczne sprzęty, które nie są nam w danej chwili potrzebne.

Możemy też skorzystać z „porad babci” i na przykład rozwiesić wilgotne ręczniki w pomieszczeniu.

Więcej o: