Mieszkania w kamienicach przeżywają renesans. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy

Mieszkania w kamienicach przeżywają renesans. Wśród wielu zalet, kupujący wymieniają świetną lokalizację, nietypowy styl oraz niską cenę. Ale przy zakupie liczy się całe mnóstwo niuansów takich jak prawo pierwokupu, stan techniczny budynku czy obostrzenia konserwatora zabytków.

Przedział cenowy jest tu ogromny, a oferta bogata. W Warszawie za lokal 25 m2 w kamienicy zapłacimy od 299 tys. zł, ale są też takie oferty, jak megaapartament liczący 295 m2 za kwotę ponad 8 mln zł. Oto odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące mieszkania w kamienicy.   

Kiedy mieszkania w kamienicy mogą być tanie?  

Nadal można znaleźć mieszkania w kamienicach sporo poniżej średniej ceny rynkowej. Ich niska wartość wynika najczęściej ze standardu, który być może pamięta czasy połowy zeszłego stulecia. Budynki, o których mowa, powstawały od połowy XIX w. do połowy XX w. Ich wyposażenie oraz wykończenie może pozostawiać sporo do życzenia, a ponadto bywa, że brakuje niektórych instalacji – wodno-kanalizacyjnej, gazowej, bądź grzewczej (część z nich może mieć np. ogrzewanie piecowe). Innymi słowy, niska cena zakupu bierze się z faktu, że nabywca musi później jeszcze ponieść koszt remontu. Ale to nie odstrasza osób zajmujących się zawodowo obrotem nieruchomościami.   

domiporta.pl

Kamienice są łakomym kąskiem dla firm zajmujących się flippowaniem nieruchomości (zakup, odnowienie nieruchomości oraz jej korzystna sprzedaż) oraz dla koneserów budownictwa. Doświadczeni eksperci z branży nieruchomościowo-budowlanej potrafią kupić mieszkanie bądź całą kamienicę, doprowadzić ją do wysokiego standardu, a później sprzedać z ogromnym zyskiem. Odnowione lokale w kamienicach zlokalizowanych w centrach miast mogą kosztować po kilka milionów złotych.  

Dlaczego mieszkania w kamienicy są wysokie? 

Jedną z najczęściej dostrzeganych zalet mieszkań w kamienicach jest wysokość pomieszczeń, która w niektórych budynkach może dochodzić nawet do 5 metrów wysokości na parterze. Najczęściej jednak przekracza nieznacznie 3 m, co jest dużą różnicą w stosunku do wysokości pomieszczeń w budynkach z wielkiej płyty, bądź w budownictwie z rynku pierwotnego (około 2,4 m wysokości).  

Skąd pomysł na tak wysokie pomieszczenia kamienicach? Odpowiedź leży w proporcjach, które dla architektów z przełomu wieków XIX i XX miały ogromne znaczenie. Piętra musiały być wysokie, bo kamienice były inspirowane stylem klasycznym, głównie dworami europejskich królów. Wysokie piętra lepiej rozprowadzały we wnętrzu dźwięk i światło. Ponadto, projektanci  specjalnie podwyższali parter i wyróżniali jego wysokość elewacją, aby budynek wyglądał na bardziej stabilny.   

Wady i zalety mieszkania w kamienicy?  

Do ewidentnych plusów takiego lokalu należy z pewnością lokalizacja. Budynki często są ulokowane w samym centrum miasta, skąd wszędzie jest blisko. Często kamienice znajdują się przy deptakach i alejach, gdzie jest ograniczony ruch aut. Kolejnym atutem jest niepowtarzalny klimat tworzony przez oryginalne wykończenie - gipsowe stiuki, fasety, stolarka drzwiowa (często spotykane są drzwi dwuskrzydłowe), intarsjowane parkiety, rzeźbione piece kaflowe to często dzieła sztuki rzemieślniczej. 

Ale kamienice mają również wiele wad, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim, ograniczona jest przestrzeń parkingowa. O podziemnym parkingu pod budynkiem trzeba zapomnieć (a miejsce parkingowe to standard w dzisiejszym budownictwie wielorodzinnym). Kolejnym minusem może być brak windy, który będzie dotkliwą przeszkodą dla osób starszych i schorowanych, bądź rodzin z małymi dziećmi.  

domiporta.pl

Wadą mieszkania w kamienicy mogą być również wysokie opłaty za ogrzewanie. Winę za to ponosi wysokie piętro, które powiększa kubaturę pomieszczenia do ogrzania. Stare budynki, często są również nieocieplone. Bywa, że z zewnątrz nie można ich ocieplić z powodu decyzji konserwatora zabytków.  
Największym jednak problemem dla nabywcy mieszkania mogą być jednak przepisy.

Wspomniany konserwator zabytków może nie udzielić zgody na remont, który zmieniałby zewnętrzną część budynku, bądź układ pomieszczeń w środku. Podczas kupna natomiast można kupić lokal z prawem pierwokupu należącym np. do gminy. Warto o tym pamiętać, przeglądają całą Księgę Wieczystą dla danej nieruchomości. 

Czy warto mieszkać w kamienicy? 

Mieszkanie w kamienicy to rozwiązanie nie dla każdego. Przed podjęciem decyzji trzeba się mocno nad tym zastanowić. Z jednej strony nabywca otrzymuje lokal o niepowtarzalnym klimacie i często w świetnej lokalizacji w centrum miasta.

Z drugiej strony, łączny koszt zakupu i remontu może wynieść dużo więcej niż zakup mieszkania o podobnej powierzchni z rynku wtórnego. Ponadto, trzeba się liczyć z brakiem parkingu oraz windy. Natomiast sam zakup takiej nieruchomości jest zawsze ryzykowny, ponieważ nie wszystkie cechy budynku można sprawdzić przed kupnem. Np. stan techniczny budynku i mieszkania można ocenić dopiero po rozpoczęciu pierwszych prac remontowych.  

Zakup nieruchomości w kamienicy wymaga dużego doświadczenia, znajomości rynku i zwykłego szczęścia.  

Więcej o: